29 maja 2014

Opieka paliatywna

W naszym kraju medycyna paliatywna jest niedoszacowana, jej finansowanie niewystarczające, brakuje poradni, odpowiedniej opieki medycznej – to jedna z ważniejszych opinii, jakie padły podczas debaty „Opieka paliatywna w Polsce 2014”.
– Po wzroście nakładów, jaki miał miejsce w latach 2007 -2008, obecnie notujemy całkowitą stagnację – powiedziała dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej. Nie rośnie, a nawet zmniejsza się, liczba poradni medycyny paliatywnej. W 2010 r. było ich 140, obecnie jest 130. Ponadto istnieją ogromne dysproporcje w rozmieszczeniu zarówno poradni, jak i hospicjów domowych i stacjonarnych. Tylko hospicjów dla dzieci jest w miarę wystarczająca liczba, ale także są rozlokowane nierównomiernie. Szczególnie dramatycznie przedstawia się sytuacja na Mazowszu, gdzie brak poradni ogranicza, a nawet uniemożliwia dostęp do świadczeń. W Centrum Onkologii utworzono osiem łóżek opieki paliatywnej, ale szpital nie otrzymał kontraktu na ten rodzaj usług.
Przy bardzo ograniczonych środkach finansowych placówkom nie starcza funduszy na stałą opiekę pielęgniarską, na opiekę psychologiczną i inne usługi, które powinny być świadczone w zintegrowanej opiece paliatywnej.
Przyczyną braku środków jest bardzo niska wycena świadczeń, na skutek czego koszty ponoszone przez poszczególne placówki prawie zawsze przekraczają wysokość kontraktów z NFZ. Niektóre wykazują aż 40 proc. deficytu ekonomicznego. W innych ośrodkach koszt dojazdu do pacjenta jest wyższy niż stawka na całe świadczenie. Szpitalne oddziały opieki paliatywnej z reguły należą do najbardziej zadłużonych.
W takiej sytuacji opiece paliatywnej grozi nie tylko stagnacja, ale wręcz likwidacja.
Zdaniem dr Jadwigi Pyszkowskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, w oddziałach wojewódzkich NFZ nie ma ekspertów od medycyny paliatywnej i stąd całkowity brak zrozumienia dla potrzeb tej dziedziny. Brak także empatii dla ludzi najbardziej chorych. Organy te nie przyjmują żadnych argumentów, zupełnie nie liczą się z opiniami konsultantów wojewódzkich. Konieczne są zmiany w systemie rozliczania procedur opieki paliatywnej.

mkr

Archiwum