28 stycznia 2006

Jubileusz Instytutu Kardiologii

Instytut Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie pod Warszawą obchodził 25. urodziny.

Powołano go w miejscu kliniki rządowej, przeznaczonej dla wybrańców. Jego otwarcie dla pacjentów z całej Polski zawdzięczamy ówczesnej „Solidarności”, która w latach przełomu stanowczo sprzeciwiła się projektowi przeniesienia do nowo zbudowanych pomieszczeń kliniki rządowej i wywojowała zmianę – przeznaczenie ich na Instytut Kardiologii.
Przy okazji jubileuszowych, „urodzinowych” spotkań wiele mówiono o tym, ile polska kardiologia i kardiochirurgia zawdzięcza Instytutowi i jego kadrze – osiągającej liczne sukcesy w działalności naukowej, praktyce klinicznej i w promocji zdrowia. Instytut zdobył sobie renomę i pozycję ważnego, liczącego się w Polsce i na świecie ośrodka naukowego.
Przy tej okazji wspominamy zwłaszcza to, co Instytutowi zawdzięczają pacjenci. W jednym tylko roku hospitalizuje się tutaj ok. 12000 chorych, a operowanych jest ok. 2000 (operacje wieńcowe, tętniaków, wad wrodzonych czy nabytych serca, wszczepianie sztucznych komór serca i in.). Leczy się tutaj pacjentów z ciężką niewydolnością serca, dla których jedyną szansą jest przeszczep serca. Rocznie wykonuje się ponad 30 takich operacji.
Lista osiągnięć placówki i jej kadry jest długa. Wspomnijmy tylko, że dzięki staraniom Instytutu zainicjowano na Mazowszu program leczenia świeżych zawałów serca.
Prof. Zbigniew Religa, były dyrektor Instytutu, obecny minister zdrowia, zapowiada m.in. powołanie Narodowego Instytutu Chorób Układu Krążenia, co pozwoli na wykorzystanie i pomnożenie dorobku tej zasłużonej placówki.
Profesor dążył do tego celu konsekwentnie i z uporem od kilku lat. Powołaniu Narodowego Instytutu sprzyjać będą rozbudowa
i dofinansowanie „jubilata”, działającego od 25 lat Instytutu Kardiologii. Ü wjw

Archiwum