4 stycznia 2007

Stulecie Polskiego Komitetu Zwalczania Raka

22 października 2006 r. w Filharmonii Narodowej zapachniało dobrą muzyką i ideą walki z rakiem. Był to ostatni akcent obchodów stulecia Polskiego Komitetu Zwalczania Raka.
Koncert charytatywny. Spontaniczna ofiarność artystów i wszystkich pracowników Filharmonii Narodowej plus dochód ze sprzedanych biletów na rzecz PZKR. Salę kameralną po brzegi wypełniły osoby, które miały otrzymać medal zasługi na rzecz idei walki z rakiem, melomani zachęceni doborem repertuaru i solistów oraz młodzież.
Zebranych powitał prezes PKZR, prof. Zbigniew Wronkowski. Kilka słów o historii myśli społecznej, która swą treścią i działaniem wyprzedziła ówczesny, cywilizujący się świat sprzed 100 lat. Piotr Skarga. Szpital dla chorych na raka w Warszawie. Warto przypomnieć te chlubne poczynania w kontekście obecnej indolencji i słabych efektów profilaktyki i terapii w Polsce. Trudny polski los ludzi chorych na tę groźną chorobę.
Potem na estradzie zasiadła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod artystycznym kierownictwem Jana Lewtaka. Usłyszeliśmy utwory: Bacha, Vivaldiego, Kilara, Piazzolli. Wystąpili wspaniali młodzi wirtuozi: skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Obu zna już nie tylko muzyczny świat. Koncert charytatywny okazał się wydarzeniem artystycznym w całym tego słowa znaczeniu. Brawa, kwiaty, gratulacje, bisy orkiestry.
Po ostatnich tonach nastąpiła oficjalna część uroczystości, czyli wręczenie medali osobom zasłużonym dla walki z rakiem. Laureatami zostali nie tylko medycy, bowiem PKZR jest ruchem dostępnym dla wszystkich motywowanych tą ideą. Wymienię kilka osób – profesorowie: Krzakowski, Zieliński, Szawłowski, doktorzy: Walczak (pionier badań nad etiologią raka szyjki macicy, badacz wirusa HPV), Magdalena Bielska-Lasota, Maria Jokiel, Wojciech Załucki (całe życie lekarskie – na rzecz chorych na raka), urzędnicy, dziennikarze, Maria Stępień (życie zawodowe – zawsze dla onkologów i z nimi).
Szczególnym gościem jubileuszu była dr Krystyna Rotkiewicz, dzielna lekarka z Wilna, zaangażowana w popularyzowanie polskiej onkologii, walcząca o zasłużoną sławę pioniera walki z rakiem okresu międzywojennego na Wileńszczyźnie – prof. Kazimierza Pelczara, który został zamordowany w Ponarach koło Wilna w 1941 r. w wieku 45 lat. Pani Krystyna wszędzie popularyzuje jego znaczący dorobek. Wspaniały ambasador polskości na Litwie.
Rozmowy, wzruszenia, spotkania, miłe chwile koleżeńskie, wspomnieniowe w sali i w foyer gościnnej i „mojej” Filharmonii Narodowej (pracuję tu ponad 30 lat – stąd prawo do słowa „moja”), której pozwoliłam sobie na końcu podziękować.
Była to godna uroczystość, zwłaszcza w październiku – miesiącu walki z rakiem. Szkoda, że naszego zaproszenia nie przyjęły media, zabrakło prasy, radia i TV. Dobrze, że fakt ten nie zakłócił wrażenia, że w Filharmonii Narodowej prawdziwa sztuka rozumie ideę walki z rakiem i dała temu konkretny, ofiarny i spontaniczny wyraz.
Powstał też hymn PKZR, ale nie został wykonany, bo… jak tu konkurować z Bachem.
JZW

Za Piotrem Skargą-Powęskim,
za Marią Skłodowską-Curie
pochylamy się nad cierpieniem
otwieramy ku chorym drzwi.

Refren
: W cieniu drzewa Marii idea,
na zielonych liściach nadzieja,
mądrych myśli ognisko i praca
to wszystko.
Długa nasza historia
ofiarnością znaczony czas
dla jutra i pro memoria
dołącz do nas i wspomóż nas.

Refren
…

Tekst i muzyka
:
Jolanta ZARĘBA-WRONKOWSKA

Archiwum