11 marca 2007

Rak jelita grubego

Większość przypadków raka jelita grubego powstaje z niezłośliwych narośli (gruczolaków), które przypominają polipy. Wykryte we wczesnym stadium można łatwo usunąć.

W 2002 r. zanotowano na świecie 1,023 mln przypadków zachorowań na raka jelita grubego, a pół miliona ludzi zmarło na tę chorobę. Z raportu przygotowanego przez Karolinska Institute (Szwecja) w 2005 r. wynika, że w Polsce rocznie zapada na ten rodzaj raka 135 tys. osób, a tylko 42 proc. spośród nich przeżywa 5 lat, co plasuje nas na ostatnim miejscu w Europie pod względem przeżywalności chorych.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego są wciąż nie w pełni zidentyfikowane. Uważa się, że należą do nich m.in.: dieta ubogoresztkowa (dużo białka zwierzęcego i protein, mało błonnika), otyłość, przypadki zachorowań w rodzinie, wiek (ryzyko wzrasta po 50. r. ż.), brak aktywności fizycznej.

Polski Klub Koloproktologii, zrzeszający najwybitniejszych onkologów, proktologów, chirurgów i innych lekarzy związanych z tą dziedziną lecznictwa, powołał Interdyscyplinarną Grupę Ekspertów, której celem będzie: upowszechnianie profilaktyki i diagnostyki w gabinetach lekarzy rodzinnych, badań przesiewowych, dostęp do właściwego leczenia i umożliwienie rehabilitacji.

mkr

Archiwum