21 lipca 2007

Genetyka wspiera onkologię

Prof. dr hab. med. Jan LUBIŃSKI, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, przedstawił kolejne odkrycie swojego zespołu badawczego dotyczące skuteczności chemioterapii w leczeniu nowotworów.

Ośrodek prof. Lubińskiego od lat zajmuje się genetycznymi uwarunkowaniami występowania nowotworów, w tym szczególnie raka piersi i jelita grubego. Wyniki tych badań są znane i cenione w świecie medycznym.
Dr Tomasz Byrski ustalił, że nie każda przedoperacyjna chemioterapia w zaawansowanym raku piersi jest skuteczna. On i jego koledzy przeanalizowali proces leczenia ok. 3,5 tys. kobiet poniżej 51. roku życia w kilkunastu szpitalach w kraju. 800 pacjentek zakwalifikowano do leczenia przedoperacyjnego, w tym lekami z grupy taksanów. Okazało się, że nie zawsze uzyskiwano spodziewany efekt terapii. U kobiet, którym podawano taksany, a u których raka wywołał gen BRCA1, guz nowotworowy się nie zmniejszył. Leczenie było więc stratą czasu (pacjentki mogły zostać wcześniej zoperowane) i powiększaniem kosztów (jedna terapia taksanami to 20 tys. zł).
Prof. Lubiński postuluje, aby u kobiet z wykrytym rakiem piersi przed rozpoczęciem leczenia wykonywać test BRCA1. Test jest niedrogi (ok. 300 zł), a wynik uzyskuje się w ciągu kilku dni.
Wyniki badań pomorskich naukowców zostały opublikowane w amerykańskim piśmie „Breast Cancer Research and Treatment”. mkr

Archiwum