25 października 2009

Nowa generacja implantów słuchowych dla najmłodszych

Wieloletnie doświadczenie, a także wyniki, jakie przedstawił prof. Henryk Skarżyński podczas 9. Europejskiej Konferencji Implantów Słuchowych u Dzieci (ESPCI) w Warszawie w maju 2009 roku oraz jako jedyny przedstawiciel z Polski na Światowym Zjeździe Otolaryngologów (IFOS) w Sao Paulo (Brazylia), Amerykańskim Kongresie Implantów Słuchowych w Seattle (USA) i Europejskim Kongresie Audiologicznym (EFAS) na Teneryfie (Hiszpania) w czerwcu 2009 r. zaowocowały przejęciem inicjatywy we wdrożeniu nowej generacji implantów. To ogromne europejskie wyróżnienie w tym środowisku. Europejska premiera ma miejsce tylko w trzech ośrodkach: w Hiszpanii (Pampeluna), Niemczech (Freiburg) oraz w Polsce – Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Wyniki operacji z tych ośrodków zostały przedstawione przez trzech otochirurgów:
prof. Henryka Skarżyńskiego (dotychczas przeprowadził najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch), prof. Rolanda Lasziga (Niemcy) i prof. Manuela Merique (Hiszpania) na Międzynarodowej Konferencji 3 września 2009 r. w Londynie. Rozpoczęło to proces upowszechniania tej generacji implantów w Europie.
Nowa generacja implantów jest pomyślana szczególnie dla najmłodszych dzieci. Urządzenie zostało znacznie zminiaturyzowane. Dzięki temu można jeszcze bardziej obniżyć wiek wszczepiania implantu, przede wszystkim u dzieci z głuchotą wrodzoną, głęboką lub całkowitą, w których to przypadkach aparaty słuchowe praktycznie nie dają żadnego efektu i czekanie kilku miesięcy, gdy dziecko będzie miało większą głowę i grubsze kości czaszki, będzie w rzeczywistości czasem straconym.
Dotychczas operacje te wykonywano u dzieci po skończeniu pierwszego roku życia. Natomiast nowa generacja implantów daje możliwość skrócenia czasu oczekiwania na operację do 6 miesięcy. Jest to ważne, gdyż w tym wczesnym okresie spontaniczny rozwój dziecka przebiega najszybciej. Maluchy w tym wieku mają ogromną chęć do nawiązywania kontaktu, do naśladowania docierających do nich dźwięków, mowy – co objawia się gaworzeniem u dzieci prawidłowo słyszących. Nowa generacja implantów to urządzenia australijskie. Implanty te mają znacznie zminiaturyzowane wewnętrzne części elektroniczne oraz procesor mowy, co w jeszcze większym stopniu poprawia ich niezawodność. Obecnie są to najmniejsze implanty ślimakowe, a przy tym bardziej trwałe i odporne na urazy.
29 lipca br. europejską premierę w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach obserwowali naukowcy oraz dziennikarze. Zoperowana została trójka dzieci w wieku 10 miesięcy, 12 miesięcy i 13 miesięcy. Operacje można było obejrzeć przez Internet oraz na salach konferencyjnych Międzynarodowego Centrum. Sesje operacyjne komentowane były w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Renata Korneluk

Archiwum