19 grudnia 2009

Z radomskiej delegatury

Pierwsza operacja laserem Greenlight
Radomski Szpital Specjalistyczny ma nowy laser – Greenlight, do operacji prostaty.

Dzięki wartej 1,3 miliona aparaturze, która trafiła na Oddział Urologii, możliwe jest odparowanie prostaty zamiast chirurgicznego usunięcie tkanek. Pierwszą operację przy użyciu amerykańskiego urządzenia wykonano 30 listopada. Taką metodę stosuje się przy łagodnych formach choroby. Operacja jest dla pacjenta bezpieczna i niemal bezinwazyjna. Pacjent jest krótkotrwale znieczulony i, jak mówi Stanisław Gruszecki, ordynator Oddziału Urologii szpitala przy Tochtermana, już po kilku godzinach może opuścić szpital.

Chętnych na operację „zielonym laserem” na pewno nie będzie brakować, bo prostata to jedno z najczęstszych schorzeń pacjentów urologii. Operacja „zielonym laserem” jest kosztowną procedurą medyczną, ale NFZ jeszcze jej nie wycenił.

O tym, ile operacji będzie można przeprowadzić w Radomiu, zadecydują przede wszystkim finanse szpitala. Jedno włókno laserowe kosztuje bowiem tysiąc euro i wystarczy tylko na jedną operację. Tak nowoczesnym sprzętem dysponuje tylko kilkanaście szpitali
w Polsce. Zakup lasera do miejskiego szpitala sfinansowała gmina Radom.

Oddział Urologii wzbogacił się jeszcze o jedno urządzenie: laser StoneLight. Można nim kruszyć kamienie w drogach moczowych.

Izba Przyjęć w rozbudowie
Gruntowna przebudowa Izby Przyjęć, powiększanie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego to tylko niektóre z inwestycji realizowanych w Szpitalu Psychiatrycznym w Radomiu.

Budynek Izby Przyjęć musi spełniać wymogi unijne, dlatego konieczna jest jego rozbudowa. Zyska zadaszony podjazd dla karetek oraz wejście przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt przebudowy Izby Przyjęć to 2,1 mln zł.
Dużą inwestycją, uwzględnioną w długoletnim planie inwestycyjnym, jest rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Po rozbudowie w zakładzie przybędzie sto dodatkowych łóżek.

Nowe karetki
Siedem nowych mercedesów trafi do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Będą służyć potrzebującym pomocy od stycznia 2010 r. Najpierw muszą zostać ubezpieczone i wyposażone w sprzęt medyczny.

Łączny koszt zakupu nowych karetek to blisko 3 mln zł. Zakup samochodów stał się możliwy dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Od stycznia radomska stacja będzie dysponować już 12 karetkami, w tym nowoczesną neonatologiczną do transportu noworodków.

– Taka liczba karetek pozwoli nam w pełni zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Teraz jesteśmy zależni od Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie, który dzierżawi nam część samochodów – mówi Andrzej Boczyński, zastępca dyrektora Radomskiego Pogotowia Ratunkowego.

Anna Nowak

Archiwum