10 października 2013

Z Mazowsza

Zaoszczędzone miliony dla szpitali?

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę
na przesunięcie środków, które zaoszczędzono
na inwestycjach, na rzecz mazowieckich szpitali.
To 60 mln zł z unijnego wsparcia.

Zaoszczędzone pieniądze zostałyby wydane przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego. Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie może być znana nie wcześniej niż za dwa miesiące.

Instytut wyremontowany

Zakończyła się modernizacja i rozbudowa warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Od 1993 r. IGiChP jest ośrodkiem referencyjnym Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie gruźlicy, z certyfikatem ISO 9001:2008. Trafiają do niego osoby z najcięższymi i najrzadziej spotykanymi chorobami pulmonologicznymi z całej Polski. Często inne ośrodki nie są w stanie nawet ich zdiagnozować. Dzięki projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską odnowiono i unowocześniono 5 tys. mkw. starego budynku i kupiono sprzęt medyczny. Na miejscu dawnego hotelu robotniczego zostało dobudowane skrzydło o powierzchni 4900 mkw. Nowy budynek, ze względu na zabytkowy charakter kompleksu, jest utrzymany w stylistyce architektonicznej lat 20. XX w. Mieszczą się w nim m.in. sale operacyjne, pracownia endoskopowa, oddziały intensywnej terapii i centralna sterylizatornia. Dzięki modernizacji i rozbudowie można będzie leczyć znacznie więcej chorych. Instytut hospitalizuje aż 11 tys. pacjentów rocznie, przed rozbudową – 9 tys. Brakuje jeszcze nowego sprzętu radiologicznego, ale niedługo zostanie zakupiony. W instytucie nie pracuje się już z klasycznymi kliszami rentgenowskimi. Zdjęcia zapisywane są na cyfrowych nośnikach i przesyłane lekarzom przez sieć wi-fi. Lekarze mogą je obejrzeć na służbowych tabletach. Projekt „Poprawa efektywności leczenia chorób płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie” został zrealizowany we współpracy z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Departamentem Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia oraz zarządzającymi programami operacyjnymi departamentów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Nowy dyrektor w szpitalu na Solcu

Rada nadzorcza Szpitala Solec odwołała dotychczasową prezes placówki Teresę Wiśniewską.

Nowym szefem została Ewa Więckowska. Zmiana na stanowisku prezesa spowodowana była problemami szpitala z uzyskaniem kontraktu z NFZ na SOR, a także z brakiem rozwiązań, które skutecznie poprawiłyby sytuację finansową stołecznej placówki.

Unijne pieniądze dla IHiT

Zakład Radiologii-Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie ma szansę na zbudowanie systemu audiowizualnego oraz ulepszenie swoich systemów informatycznych i telekomunikacyjnych.

To ważne zmiany, a ich przeprowadzenie będzie możliwe dzięki przyznaniu IHiT przez zarząd województwa 5 mln zł dotacji unijnej. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk oraz dyrektor instytutu Krzysztof Warzocha. – Bez wybudowania sali hybrydowej, w której wykonuje się wewnątrznaczyniowe procedury hematologiczne, nie ma możliwości rozbudowania działu radiologii obrazowej. Pozwala ona wykonywać zabiegi na odległość i uczyć kadrę lekarską nie tylko w instytucie, ale także w ośrodkach o niższym poziomie referencyjności – powiedział dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie Krzysztof Warzocha.

pk

Archiwum