11 grudnia 2005

Ślepocie można zapobiec

Przekonuje o tym wraz z zespołem współpracowników prof. Jerzy Szaflik, wybitny okulista, na konferencji, która odbyła się 17 listopada 2005 r. w Warszawie. Wyniki najnowszych badań dotyczących leczenia i profilaktyki zwyrodnienia plamki żółtej – centralnej części siatkówki powinny skłaniać lekarzy do podjęcia działań profilaktycznych chroniących pacjentów przed ślepotą.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest szeroko rozpowszechnioną chorobą, z której występowania mało kto zdaje sobie sprawę. Dotyka ona ok. 20% wszystkich osób powyżej 65. roku życia. Jej objawy to zamazanie obrazu w centrum pola widzenia jednego lub obu oczu (przykład tego na zdjęciach niżej). Choroba może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wcześniej pacjenci mają problemy z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy i poszczególnych przedmiotów. Te sygnały alarmowe, objawy utrudniające normalne funkcjonowanie, ujawniają się powoli, co sprawia, że wizyta u lekarza i rozpoznanie przychodzą często za późno. Choroby tej nie można bowiem wyleczyć, ale można jej zapobiegać, a w trakcie leczenia spowalniać jej rozwój.
O to właśnie – o zapobieganie, a zwłaszcza uchwycenie w porę pierwszych objawów – apelowali specjaliści Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Warszawie. Służy temu m.in. dostarczanie organizmowi witamin i minerałów, szczególnie cynku oraz karetonoidów (racjonalne żywienie albo specjalne preparaty), które redukują ryzyko wystąpienia choroby bądź spowalniają jej postęp. Proste badania, wywiad przeprowadzony z pacjentem po pięćdziesiątce także przy innej okazji, w porę wypisane skierowanie do okulisty przez lekarza pierwszego kontaktu mogą wielu pacjentów uchronić przed ślepotą. Ü

jww

Archiwum