9 stycznia 2017

Czy będą zespoły biegłych przy izbach lekarskich?

Konferencja na temat powołania zespołów biegłych przy izbach lekarskich, zorganizowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie, Naczelną Izbę Lekarską i Stowarzyszenie Prokuratorów RP, była już trzecim spotkaniem środowisk lekarskiego i prawniczego w Prokuraturze Krajowej dotyczącym pracy lekarzy biegłych sądowych.

Uczestnicy dyskutowali o rozwiązaniach najbardziej istotnych problemów związanych z wydawaniem opinii przez biegłych. Zbyt długi czas wykonywania tych czynności powoduje przeciąganie się działań organów procesowych, nie służy pacjentom ani lekarzom oczekującym na sądowe rozstrzygnięcie sporów. Spotkanie lekarzy i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości umożliwiło wymianę doświadczeń i poznanie oczekiwań stron.

Ewa Gojan z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie przedstawiła projekt powołania przy okręgowych izbach lekarskich zespołów biegłych, które zostałyby wpisane, obok zakładów medycyny sądowej, na listę „biegłych instytucjonalnych”. Zaznaczyła, że tworzenie zespołów przy izbach odbywałoby się na zasadzie dobrowolności. O zaletach i wadach takiego rozwiązania mówiła prokurator Ewa Kiec. Podkreśliła, że przedstawiona propozycja pozwala na tworzenie jednolitej, nowoczesnej struktury biegłych, ze stabilną obsadą ekspertów i gwarancją instytucjonalną, jaką daje samorząd lekarski, a także służy poprawie komunikacji między organem procesowym a biegłymi. Wśród ewentualnych trudności związanych z powołaniem zespołów biegłych przy izbach lekarskich wskazała problem dualizmu opiniowania, w związku z prowadzonymi w izbach postępowaniami przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej.

Na opinię lekarza biegłego czeka się długo, a lekarze niezbyt chętnie sporządzają opinie dla organów procesowych. Przyczyny tego stanu rzeczy wyjaśniał Krzysztof Kordel, prezes ORL w Poznaniu. Zwracał uwagę, że lekarz biegły przychodzi do sądu przedstawić opinię, a nie na egzamin specjalizacyjny. Jego wiedza i doświadczenie nie powinny więc być kwestionowane, a to się zdarza. Dla lekarzy ważny jest też czas, który muszą poświęcić na udział w sprawach procesowych, często przeciągających się lub opóźnionych. Andrzej Matyja, prezes ORL w Krakowie, zaznaczył, że sporządzenie opinii w zakresie medycyny to skomplikowany, długotrwały i kosztowny proces. Biegłemu należy zapewnić właściwe warunki wykonania tego zadania. To on powinien określić, w jakim czasie jest w stanie wykonać tę pracę, a wynagrodzenie powinno być adekwatne do jego wiedzy i pozycji zawodowej. O roli Zespołu ds. Orzekania i Opiniowania Sądowo-Lekarskiego w Śląskiej Izbie Lekarskiej i znaczeniu praktycznych szkoleń dla biegłych sądowych mówił prezes ORL w Katowicach Jacek Kozakiewicz. Zwrócił uwagę na potrzebę ochrony biegłego, na „immunitet biegłego”, który uniemożliwiałby pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za treść wydanej opinii czy dochodzenie roszczeń cywilnych za skutki niekorzystnej opinii.

Uczestnicy konferencji, dyskutując nad projektem powołania zespołów biegłych przy izbach lekarskich, zwracali również uwagę na kwestie organizacyjno-logistyczne i prawne takiego rozwiązania. Zarówno lekarze, jak i prawnicy za działania priorytetowe uznali wspólne szkolenia przedstawicieli środowiska lekarskiego i wymiaru sprawiedliwości, gdyż wymiana doświadczeń oraz wzajemne zrozumienie sposobu działania i oczekiwań będą służyły lepszej współpracy. ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum