9 stycznia 2017

Choroby płuc. Spotkanie pneumonologów w Warszawie

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc nawiązało stałą współpracę z Francuskim Towarzystwem Pneumonologicznym (SPLF), które stworzyło Platformę Francuskiej Pneumonologii (EPF). Owocem tej współpracy było zorganizowanie 11. Polsko-Francuskiej Konferencji Pneumonologicznej i 7. Seminarium EPF. Do Warszawy przyjechało 30 ekspertów z Francji, a także z Maroka, Algierii, Tunezji, Libanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Rumunii, Mołdawii i Białorusi. Obrady w języku francuskim toczyły się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Konferencję poprzedziła prelekcja dr. Bernarda Pigeariasa przybliżająca historię i dokonania Platformy Francuskiej Pneumonologii. Dr Georges Khayat z Libanu omówił stan przygotowań do kolejnego kongresu EPF, który odbędzie się w przyszłym roku w Quebecu. Na koniec przedstawiłem oczekiwania i zamierzenia polskich pneumonologów dotyczące działania w ramach platformy.

Konferencję otworzył prof. Luis-Jean Couderc, a prof. Joanna Domagała-Kulawik, główny organizator tegorocznego seminarium, odczytała list do jego uczestników wystosowany przez JM Rektora WUM prof. Mirosława Wielgosia, który objął spotkanie honorowym patronatem. Następnie głos zabrał Sebastian Reymond, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Warszawie. Historyczno-filozoficzny wykład inauguracyjny na temat fizjologii od Talesa do Einsteina wygłosił dr Bernard Pigearias.

Pierwsza sesja dotyczyła zakażeń układu oddechowego. Dr Justyna Milczewska z Instytutu Matki i Dziecka przedstawiła problem zakażeń bakteryjnych u dzieci chorych na mukowiscydozę, a prof. Claire Andrejak z Kliniki Pneumonologii w Amiens omówiła zagadnienie diagnostyki i leczenia mykobakterioz. Wykład na temat postępowania w gruźlicy dziecięcej wygłosiła dr Fatma Tritar z Oddziału Gruźlicy Wielolekoopornej Szpitala Ariana w Tunisie, a prof. Luis-Jean Couderc – zmian płucnych u dorosłych z niedoborami odpornościowymi.

W drugiej sesji przedstawiona została sytuacja epidemiologiczna i strategia walki z gruźlicą na Białorusi (prof. Helena Alexo, dr Lidia Pigalkowa z Grodna), we Francji (prof. Fadi Antoun z Paryża) oraz w Polsce (T.M. Zielonka z WUM). Wysłuchano wykładu prof. Ali Benkhedera z Tunisu na temat zastosowania moksyfloksacyny w terapii gruźlicy.

Kolejna sesja poświęcona została chorobom obturacyjnym płuc. Dr Ewa Bogacka z Wrocławia przedstawiła zagadnienie stosowania leków wziewnych u osób w podeszłym wieku. Dr Jacek Nasiłowski z Warszawy porównał skuteczność i bezpieczeństwo wentylacji nieinwazyjnej z wentylacją po tracheotomii u chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową. Doc. Szczepan Cofta z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu omówił ogólnoustrojowe konsekwencje obturacyjnych bezdechów podczas snu. Na koniec prof. Julia Ratomaharo przedstawiła przygotowane pod patronatem EPF normy spirometryczne populacji Madagaskaru.

Sesja czwarta poświęcona była onkologii i nikotynizmowi. Otworzył ją wykład prof. Joanny Domagały-Kulawik z WUM poświęcony rakowi płuca w Polsce.

W trzecim dniu obrad pierwszy wystąpił dr Pierre Bonnette ze Szpitala Foch w Suresnes pod Paryżem, który wprowadził słuchaczy w świat nowoczesnej medycyny, prezentując możliwość zastosowania robotów w chirurgii klatki piersiowej. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć na wideo, jak wygląda operacja lobektomii płucnej za pomocą robota w wykonaniu dr. Bonnette’a. Znakomite wyniki w transplantacji płuc w Szpitalu Foch przedstawiła dr Laurence Beaumont. Dzięki programowi monitorującemu stan chorych oczekujących na przeszczep udało się całkowicie wyeliminować zgony tych chorych zanim możliwa była transplantacja organu. Postęp w zakresie przechowania narządów przed przeszczepem zmniejszył odsetek odrzutów. Dr Piotr Błasik z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawił dwa ciekawe przypadki kliniczne w praktyce torakochirurgicznej.

Następna sesja dotyczyła astmy i alergii. Na początku dr Iwona Patyk z Bydgoszczy wskazała na udział metaloproteinaz w patogenezie POChP. Dr Marcin Mikoś, pediatra z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, zaprezentował wyniki badań nad związkiem atopowego zapalenia skóry z zakażeniem bokawirusami i metapneumowirusami. Dr Katarzyna Białek-Gosk z WUM omówiła problem mikrobiomu w drogach oddechowych u chorych na astmę.

Ostatnia sesja plenarna dotyczyła chorób śródmiąższowych płuc. Wykład na temat czynników rokowniczych u chorych na samoistne włóknienie płuc wygłosiła dr Dominika Israel-Biet z Paryża. Główną rolę wciąż odgrywają badania czynnościowe (VC i DLco). Z kolei dr Doina Rusu z Kiszyniowa omówiła alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, które zawsze sprawia duże problemy diagnostyczne, z powodu bardzo różnorodnego obrazu klinicznego, radiologicznego i mikroskopowego przypominającego inne choroby. Doc. Piotr Kopiński z Collegium Medicum w Bydgoszczy przedstawił wyniki badań nad zmianami w cyklu komórkowym limfocytów pęcherzyków płucnych w wybranych chorobach śródmiąższowych płuc.

Na zakończenie odbyła się dyskusja nad plakatami przygotowanymi przez polskich uczestników konferencji. Komisja konkursowa złożona z gości francuskich wybrała dziesięć najlepszych polskich prezentacji, których autorzy otrzymali stypendia umożliwiające udział w przyszłorocznym kongresie francuskiej pneumonologii w Marsylii. Kończąc konferencję, dr Bernard Pigearias podziękował organizatorom za gościnność i znakomitą organizację, podkreślił wysoki poziom naukowy konferencji i zaprosił Polskie Towarzystwo Chorób Płuc do dalszej współpracy w ramach Platformy Francuskiej Pneumonologii.

Tadeusz M. Zielonka

Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej WUM, delegat PTChP do EPF

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum