8 marca 2017

„HCV – jestem świadom”

W latach 2012–2016 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH realizował program „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Jest on zgodny ze strategią WHO, której główny (i niezwykle ambitny) cel stanowi eliminacja WZW do 2030 r. Projekt był współfinansowany z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a jego hasło brzmiało: „HCV – jestem świadom”.

Do podstawowych zadań programu należała edukacja i budowanie świadomości społecznej w zakresie problemów HCV i WZW typu C. W te działania angażowano lekarzy rodzinnych, przeprowadzono społeczną kampanię informacyjną, m.in. w radiu i telewizji. Edukację pracowników służby zdrowia, jako grupy szczególnie narażonej na zakażenia, w zakresie profilaktyki i epidemiologii prowadził Główny Inspektorat Sanitarny. Przeszkolono 1,5 tys. pracowników tego sektora oraz 5 tys. osób zatrudnionych w nim, a reprezentujących zawody pozamedyczne. Narkomani także należą do grupy zwiększonego ryzyka.
Dlatego PZH, wspólnie z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, zajął się oszacowaniem liczby osób zakażonych w tym środowisku, oceną potrzeb i możliwości ich leczenia. Przeprowadzono też pilotażowy program badania kobiet w ciąży w zakresie zakażenia wirusem HCV. Objęto nim ponad 8 tys. ciężarnych. Kobietom i dzieciom zakażonym zapewniono specjalistyczną opiekę. – Ogólnokrajowa kampania społeczna dotarła do milionów odbiorców, co jest szczególnie ważne ze względu na fakt, że 55 proc. Polaków nigdy nie słyszało o wirusie zapalenia wątroby typu C – powiedział Andrej Motyl, ambasador Szwajcarii w Polsce, na kończącej program konferencji naukowej. Wyniki i wnioski z projektu zostaną wykorzystane w tworzeniu narodowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW typu C. ■

                                                                                                                                                                             mkr

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum