8 listopada 2017

Radomskie Centrum Onkologii szkoli lekarzy pierwszego kontaktu

Z delegatury radomskiej

„Wspólnie pokonamy raka” – to hasło programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi, w realizację którego włączyło się Radomskie Centrum Onkologii. W ramach akcji placówka przeszkoli m.in. około 150 lekarzy pierwszego kontaktu.

Celem projektu współfinansowanego ze środków unijnych (na jego realizację przeznaczono ponad 1,8 mln zł) jest zarówno edukacja lekarzy oraz pacjentów, jak i wykrywanie nowotworów głowy i szyi w najwcześniejszym stadium, kiedy jeszcze są niemal całkowicie wyleczalne. Obecnie wielu Polaków zgłasza się do placówek służby zdrowia bardzo późno, w zaawansowanej chorobie, gdy trudno o pozytywne rokowania.

Ten program ma ułatwić chorym w jak najkrótszym czasie wykluczenie nowotworu i leczenie innego schorzenia, które było przyczyną dolegliwości, albo rozpoznanie nowotworu i jak najszybsze podjęcie leczenia onkologicznego – tłumaczy prof. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii, które realizuje projekt wspólnie z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Na nowotwory głowy i szyi najbardziej narażone są osoby między 40. a 65. rokiem życia, które palą, spożywają alkohol oraz mają wiele kontaktów seksualnych. Powodem do niepokoju powinny być utrzymujące się przez co najmniej trzy tygodnie objawy: ból gardła, przewlekła chrypka, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, a także guz na szyi, niedrożność czy krwawy wyciek z nosa.

Osoby zmagające się z tego typu dolegliwościami mogą zgłosić się do jednej z 30 przychodni z regionu radomskiego biorących udział w projekcie lub bezpośrednio do RCO, gdzie trzeba wypełnić ankietę i otrzymać skierowanie na wizytę u laryngologa.

Ważną rolę w programie odgrywają lekarze pierwszego kontaktu, którzy w razie podejrzenia nowotworu kierują pacjenta na specjalistyczne badanie nasofiberoskopem (RCO dysponuje jedynym tej klasy urządzeniem w Radomiu i okolicach), biopsję lub USG szyi. Dlatego organizowane są dla nich specjalistyczne szkolenia z zakresu wiedzy o nowotworach głowy i szyi, prowadzone przez specjalistów z RCO pod kierunkiem prof. Tadeusza Pieńkowskiego.

Dzięki temu lekarze i pielęgniarki posiądą nowe umiejętności, głównie w zakresie komunikacji z pacjentami, rozmów na trudne tematy, zbierania wywiadów w bardzo wrażliwych obszarach. Możemy zdiagnozować pacjenta, a w razie wątpliwości skierować go do specjalisty z pominięciem kolejek, które dzisiaj są zmorą leczenia specjalistycznego – wyjaśnia dr Wojciech Pacholicki, lekarz medycyny rodzinnej i szef Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum