8 listopada 2017

Postęp dzięki innowacjom

O tym się mówi

O programach badawczo-rozwojowych, możliwościach wykorzystania wyników pracy naukowców w praktyce i nowych technologiach rozmawiali uczestnicy konferencji „Innowacje w ochronie zdrowia” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Eksperci mówili o korzyściach wynikających z innowacji, ale też o trudnościach z ich wdrażaniem. Zwracali uwagę, że o sukcesie innowacyjnym w praktyce decyduje współpraca środowiska naukowo-badawczego z biznesem. To przedsiębiorca podejmuje ryzyko sfinansowania i wprowadzenia nowych rozwiązań. Obu stronom potrzebne jest do współdziałania przyjazne otoczenie prawne.

800 mln zł to środki, które zostały przeznaczone na innowacje w ochronie zdrowia w ostatnich latach – mówił prof. Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM. Pieniądze pochodzą z budżetu programu Strategmed, którego głównym celem jest uzyskanie zasadniczego postępu w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych oraz rozwój medycyny regeneracyjnej. Prof. Aleksander M. Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podał, że od 2013 r. w ramach programu odbyły się trzy konkursy, w których wyłoniono łącznie 44 projekty badawczo-rozwojowe. Prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM, przypomniał, że uczelnia uczestniczy w 17 projektach, a w czterech jest liderem konsorcjum.

Nowoczesne urządzenia wspomagające diagnostykę i profilaktykę oraz terapie wprowadzane dzięki rozwojowi farmakologii i biotechnologii, możliwości drukowania trójwy-
miarowego ludzkich tkanek z wykorzystaniem komórek macierzystych, zaawansowane oprogramowanie służące zbieraniu danych medycznych – to przykłady innowacji
w wielu obszarach ochrony zdrowia. O badaniach nad limfocytami T regulatorowymi i tworzeniu leków komórkowych testowanych w leczeniu immunosupresyjnym, a także cukrzycy typu 1 mówił prof. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zagadnienia dotyczące medycyny regeneracyjnej i badania mające na celu uzyskanie leków przyspieszających gojenie się ran zreferowała dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Uniwersytetu Gdańskiego. Zastosowanie kamizelki monitorującej pracę serca i pozwalającej na wykrycie migotania przedsionków w profilaktyce niedokrwiennego udaru mózgu przedstawił prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczeniami informatycznymi w ochronie zdrowia podzielili się goście z Katalonii. Tino Martí i Jordí Martinez Roldán z Fundacji TicSalut mówili o rozwiązaniach w systemie e-zdrowie i integracji danych pacjentów we Wspólnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, która stanowi narzędzie ułatwiające pracę personelowi medycznemu placówek ochrony zdrowia w Katalonii.

Wśród trudności z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań uczestnicy wymieniali m.in. brak systemowych uregulowań, wysokie koszty inwestycji, a także niechęć do zmian.
Zbyt długi czas mija od odkrycia do zastosowania nowości – mówiła prof. Jadwiga Turło, prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM, wskazując na specyfikę badań klinicznych, które trwają długo i są kosztowne. Tomasz Nazaruk, dyrektor Ricoh Polska, podkreślał, że należy uczyć się lepszego wykorzystywania posiadanych zasobów, a także przygotowywać personel na nowe wzywania. – Nowoczesne technologie są potrzebne. Na brak systemowych rozwiązań dotyczących cyfryzacji w ochronie zdrowia zwracał uwagę prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Mówił, że postęp dokonuje się w leczeniu przewlekłych chorób występujących w bogatych społeczeństwach, które stać na innowacyjność. Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, podkreślał, że obecnie naukowiec musi mieć wokół siebie ludzi, którzy potrafią wyniki prac badawczych upowszechnić, a także w szerokiej perspektywie pokazać, że mają zastosowanie w praktyce.

Podsumowując, prof. Samoliński wskazał, że brakuje rozwiązania systemowego, które integrowałoby proces innowacji od pomysłu przez badania naukowe i rozpoznanie zapotrzebowania po wdrożenie.    ach

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum