3 września 2018

Projekt kompleksowego leczenia raka pęcherza moczowego

Wśród cierpiących na choroby układu moczowego największą grupę stanowią chorzy na raka, w tym na raka pęcherza moczowego. Zajmuje on piąte miejsce pod względem częstości występowania, w Polsce co roku rozpoznawany jest u 8,2 tys. osób (dane MZ z grudnia 2015 r.).

Przewidywany wzrost liczby zachorowań na ten nowotwór w najbliższej dekadzie wynosi aż 25 proc. – mówi dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie urologii. – Przy obecnym systemie organizacji ochrony zdrowia nie podołamy skutecznej walce z tą plagą.

Zwłaszcza że wyniki terapii też nie są dobre. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nie udało się zrealizować żadnego z głównych celów Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Urolodzy proponują więc wprowadzenie modelu kompleksowej opieki specjalistycznej nad chorymi na raka pęcherza moczowego.

Z analiz przeprowadzanych przez najpoważniejsze instytucje urologiczne na świecie wynika, że specjalista narządowy lub układowy, jakim jest urolog, uzyskuje najlepsze wyniki leczenia chorych dotkniętych rakiem układu moczowego – twierdzi prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. – Dysponuje bowiem nie tylko pełnym spektrum metod diagnostycznych, ale także potencjałem chirurgicznym umożliwiającym pełne wyleczenie większości chorych, a u pozostałych wydłużenie czasu do progresji choroby w dobrej kondycji, czyli przedłużenie życia pacjenta.

Model kompleksowej opieki specjalistycznej nad chorym na nowotwór pęcherza moczowego (KOS-NPM), przygotowany przez grupę urologów i specjalistów zdrowia publicznego, zakłada, że ośrodkiem koordynującym tę opiekę będzie szpital z oddziałem urologicznym i przyszpitalną poradnią urologiczną. Ośrodek ma organizować i nadzorować wszystkie działania związane z opieką nad pacjentem w ramach hospitalizacji i przez 12 miesięcy po rozpoczęciu terapii (są to: diagnostyka, zabieg operacyjny, zapewnienie dostępności radio- i chemioterapii, rehabilitacja lecznicza i opieka ambulatoryjna).

W raporcie przygotowanym przez ekspertów zaleca się także stworzenie krajowego rejestru raka pęcherza moczowego. Raport został przedstawiony na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów. Obecny na spotkaniu Andrzej Jacyna, prezes NFZ, stwierdził, że pomysł jest znakomity, a realizacja pilotażu przedsięwzięcia może rozpocząć się jeszcze w tym roku. 

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum