3 września 2018

Ocalić człowieczeństwo

Maria Ciesielska dokumentuje losy żydowskich lekarzy za murami getta. Przypomina w jak trudnych warunkach nieśli pomoc medyczną. Przywołując adresy i miejsca, w których działały szpitale, przychodnie, apteki, pokazuje organizację służby zdrowia tworzoną nadludzkimi siłami w nieludzkim miejscu. Pisze o codziennej walce z chorobami, epidemiami i śmiercią, a także o tajnym nauczaniu medycyny za murami. O czasach mroku, poczuciu bezradności i, mimo wszelkich przeciwności, próbie ocalenia człowieczeństwa.

Na kartach „Lekarzy getta warszawskiego” nie brakuje nazwisk, zdjęć, fragmentów zachowanych wspomnień i dokumentów. Autorka przypomina również sytuację zawodową żydowskich lekarzy tuż przed wybuchem II wojny światowej i ich eliminację ze środowiska lekarskiego wraz z początkiem okupacji niemieckiej. Praca Marii Ciesielskiej to zarówno portret zbiorowy tytułowych bohaterów, jak i próba ocalenia pamięci o jednostkach. Z licznego grona lekarzy zamkniętych za murami getta zagładę przetrwało niewielu.

Maria Ciesielska w 2018 r. otrzymała za tę książkę Nagrodę im. Marii i Łukasza Hiroszowiczów, przyznawaną przez Żydowski Instytut Historyczny osobom i instytucjom za osiągnięcia naukowe, artystyczne, edukacyjne w dziedzinie badań lub popularyzacji dziejów żydowskiej obecności w Polsce.

Druk publikacji został sfinansowany przez OIL w Warszawie. 

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum