13 grudnia 2018

DZIŚ I JUTRO

Łukasz Jankowski prezes ORL w Warszawie

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

za nami wypełniony pracą listopad. Dużo się działo.

W ramach akcji „Szczepimy – chronimy” zaszczepiliśmy w izbie przeciwko grypie prawie 500 lekarzy i farmaceutów. Cieszy mnie duże zainteresowanie akcją, którą na pewno powtórzymy w kolejnych latach.

Jak co roku w listopadzie podczas uroczystego spotkania wręczyliśmy dokumenty prawa wykonywania zawodu lekarzom po stażu podyplomowym. Było dla mnie zaszczytem móc osobiście wręczyć koleżankom i kolegom dokument PWZ, cieszy mnie też, że gala została poprowadzona sprawnie i bardzo dobrze odebrana przez osoby w tym dniu najważniejsze – młodych lekarzy.

W listopadowym kalendarzu na dłużej zagoszczą również obchody Dnia Seniora. Wysoka frekwencja na spotkaniu z tej okazji, piękny koncert, spędzone razem wzruszające chwile, wypełniony atrakcjami program (m.in. spotkanie z poezją, malarstwem, ale również możliwość wykonania bezpłatnego USG Doppler naczyń kończyn dolnych, badania słuchu i wzroku), a przede wszystkim radość i duma na twarzach naszych starszych kolegów świadczyły o pełnym sukcesie tej inicjatywy.

Wprowadzenie 12.11.2018 r. dnia wolnego od pracy z pominięciem medyków wywołało zrozumiałe wzburzenie środowiska lekarskiego. Protestowaliśmy jako samorząd lekarski, a naszą argumentację o dyskryminacyjnym charakterze rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie podzielił rzecznik praw obywatelskich. Dzięki szybkiej reakcji udało nam się pomóc  lekarzom rodzicom, którzy w tym dniu musieli iść do pracy, podczas gdy żłobki i przedszkola były zamknięte. Skorzystali z niej rodzice 58 dzieci w wieku 4–14 lat.

To był pracowity listopad. A grudzień?

Grudzień rozpoczęliśmy otwartym wykładem dotyczącym szczepień ochronnych, który wygłosił dla nas dr hab. n. med. Wojciech Feleszko. Żywa dyskusja po fantastycznym wykładzie przyniosła wiele trafnych odpowiedzi na pytania zadawane przez rodziców w lekarskich gabinetach. Stawiamy na edukację!

Ogromnym sukcesem zakończyły się izbowe mikołajki, podczas których gościliśmy ponad 1 tys. osób, w tym prawie 300 dzieci. Na każde dziecko czekało wiele atrakcji, przede wszystkim spotkanie ze św. Mikołajem, oraz świąteczny upominek. Widzę ogromną wartość
w tym, że możemy spotykać się w naszej siedzibie, a fantastyczna frekwencja i wypieki na uśmiechniętych twarzach dzieci wychodzących z izby to najlepszy znak udanej imprezy. Osoby, do których nie dotarła informacja o mikołajkach, proszę o uaktualnienie adresu
e-mailowego w izbowych rejestrach i śledzenie naszych poczynań w mediach społecznościowych!

Za nami również początek kampanii społecznej „Wspólne święta”, o której więcej na kolejnych stronach naszego miesięcznika.

Wszystkie wymienione inicjatywy wymagały – co oczywiste – ogromnego wysiłku, ale nie ma chyba dziś w izbie osoby, która nie czułaby, że jesteśmy aktywni, robimy dobre rzeczy, że pracujemy dla środowiska lekarskiego.

Przełom roku to okres podsumowań, ale również postanowień i planów. Szczególny nacisk zamierzam położyć na rozwój biura rzecznika praw lekarza. Pragnę, żeby rzecznik był naszym skutecznym narzędziem w walce o lekarskie prawa, a lekarze uwierzyli, że izba chce
i może bronić naszych interesów. Ostatnie pół roku działalności rzecznika pokazało, że idziemy w dobrym kierunku.

Pozwólcie Państwo, że na koniec z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia złożę wszystkim Państwu serdeczne życzenia zdrowych, pogodnych i rodzinnych świąt oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku. 

 

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum