28 lutego 2019

Klucz do zdrowia

Na IV Narodowym Kongresie Żywieniowym, który odbył się w styczniu 2019 r., przedstawiono zmodyfikowaną po raz kolejny piramidę zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Uzupełnienia dotyczące stylu życia stają się coraz istotniejsze.

– Badania naukowe z ostatnich lat wykazują, że w prawidłowym rozwoju młodego pokolenia, zapobieganiu otyłości i innym chorobom niezmiernie ważne są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak komputer i telefon komórkowy – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, który organizował kongres.

Poprzednio w piramidzie, obok wskazań dotyczących jakości i ilości spożywanej żywności oraz ograniczeń w stosowaniu soli, pojawiły się zalecenia ruchu (co najmniej godzinę dziennie), uprawiania sportu. Obecnie umieszczono w niej zalecenia dotyczące snu. Dzieci w wieku 6–12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin i kłaść się zawsze o tej samej porze. Dzieci śpiące zbyt krótko mają bowiem kłopoty z koncentracją w szkole. W piramidzie znalazły się też wskazania dotyczące ograniczenia oglądania telewizji i spędzania czasu przed komputerem do 2 godzin dziennie. Siedzący tryb życia to nie tylko mniejsza aktywność fizyczna, ale także okazja do podjadania niezalecanych produktów (np. słodyczy, chipsów), do czego zachęcają reklamy. Kolejne zalecenia dotyczą regularnego kontrolowania masy ciała i wzrostu oraz mycia zębów po jedzeniu.

Biorąc pod uwagę wszystkie rozszerzenia, słusznie nazwano nowe zasady „Piramidą zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży”.                                               mkr

„Miesięcznik OIL w Warszawie Puls” nr 3/2019

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum