10 września 2019

Z Mazowsza

Pielęgniarstwo w Ciechanowie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie będzie mogła kształcić magistrów pielęgniarstwa.

Do tej pory studenci tutejszej uczelni kończyli naukę na zdobyciu tytułu licencjata. 5 lipca minister nauki i szkolnictwa wyższego nadał PWSZ prawo kształcenia młodych ludzi na studiach magisterskich. Tytuł magistra będzie można zatem zdobyć na miejscu, bez przenoszenia się na inną uczelnię.

Dyrektor szpitala zostaje

Rozstrzygnięty został konkurs na dyrektora Szpitala Powiatowego w Makowie Mazowieckim.

Obowiązki dyrektora nadal pełnić będzie Jerzy Wielgolewski, który w ocenie zarządu powiatu dobrze sobie radzi z kierowaniem placówką. Został wybrany na kolejny sześcioletni okres.

Konkurs FameLab 2019

Tegoroczny konkurs wygrała dr hab. n. med. Ewelina Sielska-Badurek, audiolog i foniatra, pracownik Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi WUM.

Specjalizuje się w leczeniu chorób narządu głosu. Ponadto jest magistrem sztuki w zakresie śpiewu solowego.

W trzech etapach konkursu, z których dwa ostatnie odbyły się w Centrum Nauki Kopernik, laureatka zainteresowała jury wynikami najnowszych badań głosu dotyczących patofizjologii refluksu gardłowo-krtaniowego.

Międzylesie dla kobiet i dzieci

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym wkrótce zostanie przeprowadzona kolejna modernizacja. Obejmie oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny. Władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel 27 mln zł.

Na Mazowszu, szczególnie w stolicy, rodzi się coraz więcej dzieci. W ubiegłym roku 21 tys. Szpital międzyleski służy nie tylko mieszkankom prawobrzeżnej Warszawy, ale także okolicznych powiatów. Ponadto jest referencyjnym oddziałem ginekologiczno-położniczym dla kobiet z chorobami dna miednicy.

Jarosław Rosłon, dyrektor MSS, zapewnia, że zmodernizowany oddział ginekologiczno-położniczy zostanie wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę, a oddział noworodkowy będzie spełniał wymogi oddziału trzeciego stopnia referencyjnego. Podpisano już umowę
z wykonawcą.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Ogólnopolską kampanię pod tym hasłem prowadzi policja. Akcja jest skierowana właściwie do wszystkich, zarówno kąpiących się, jak i gospodarzy terenów nadwodnych, basenów, plaż.

Patronat nad kampanią, obok MSW, sprawuje PZU. W ramach akcji w wielu miastach odbywają się pokazy ratownicze. Jeden z nich miał miejsce w lipcu w Nowym Dworze Mazowieckim, a przeprowadzili go strażacy z OSP Ratownictwo Wodne.

Liczba tegorocznych ofiar utonięć jest przerażająca, wskazuje na konieczność prowadzenia takiej profilaktyki.

Brain Plan dla Polski

22 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Z tej okazji w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta z inicjatywy Fundacji NeuroPozytywni odbyła się konferencja poświęcona światowej kampanii zapobiegania wykluczeniu osób z chorobami mózgu.

Przedstawiono raport, który jest pierwszą próbą analizy polskiego modelu opieki nad pacjentami z chorobami mózgu pod kątem społecznym, prawnym i ekonomicznym. Z raportu wynika, że kluczowymi problemami w tej dziedzinie są: niska świadomość problemu, brak profilaktyki, fragmentaryczność opieki, niedofinansowanie świadczeń gwarantowanych oraz nieefektywna alokacja środków i braki kadrowe.

Problem jest niezwykle aktualny, ponieważ choroby neurologiczne i psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób. Wzrost zachorowalności to nie tylko konsekwencja starzenia się społeczeństw, ale też zmian cywilizacyjnych.

Tablica pamięci

Na frontowej ścianie przychodni przy ul. Leszno 17, należącej do SPZOZ Warszawa Wola Śródmieście, zawisła tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej:

„Ku czci pracowników Szpitala św. Łazarza w Warszawie poległych na placu boju we wrześniu 1939 r., rozstrzelanych i zamęczonych w więzieniach, obozach koncentracyjnych oraz wymordowanych podczas powstania warszawskiego na terenie szpitala przez okupantów niemieckich”.

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum