1 października 2019

Co? Gdzie?, czyli mapy dla pacjentów

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął w tym roku projekt, który w dość innowacyjny sposób ma wesprzeć pacjentów w wyszukiwaniu świadczeń zdrowotnych w województwie mazowieckim.

Na stronach internetowych NFZ umieszcza informacje o placówkach udzielających pomocy doraźnej, miejscach, gdzie można zrealizować zlecenie na stabilizator stawu skokowego, bądź świadczeniach udzielanych w szpitalach i poradniach. Dotychczas były rozproszone po różnych serwisach, zbyt ogólne lub prezentowane w niezbyt praktycznej formie tabel. W czasach zdominowanych przez smartfony wydaje się słuszne, żeby wszystkie te informacje zostały przedstawione bardziej czytelnie, czyli właśnie na mapach.

Uzdrowiska

Pierwsza z opublikowanych map pozwala sprawdzić, do których uzdrowisk w Polsce może kierować pacjentów Mazowiecki Oddział NFZ. Po wybraniu interesującego nas obiektu wyświetla się okno z najważniejszymi informacjami – danymi kontaktowymi, zakresem udzielanych świadczeń, linkiem do strony internetowej sanatorium.

Na ratunek – Mazowsze

Z myślą o wszystkich potrzebujących pomocy doraźnej stworzyliśmy mapę mazowieckich placówek udzielających takiej pomocy, na której, dzięki opcji wyszukiwania według aktualnego położenia, szybko można znaleźć najbliższą placówkę. W oknie zamieszczone są numery kontaktowe, informacje o zakresie udzielanych (w szczególności dzieciom) świadczeń oraz link do Google Maps z opcją dojazdu do placówki.

Dla użytkowników systemu Android powstała prosta, ale niezawodna aplikacja uruchamiająca mapę, zawierająca krótką instrukcję obsługi. Dla przyjeżdżających na Mazowsze gości zagranicznych opracowano aplikacje w wersji angielskiej i rosyjskiej.

Przy wejściach do większości aptek na Mazowszu można spotkać naklejki z kodami QR, których zeskanowanie wyświetla mapę w smartfonie:

Fizjoterapia

Trwają prace nad mapą, na której pacjent znajdzie wszystkie pracownie fizjoterapii wykonujące kompleksowo zlecone zabiegi. Obecny Informator o Terminach Leczenia wskazuje jedynie działające pracownie. Jednak nie wszystkie zlecone zabiegi można zrealizować w jednej, więc pacjent zmuszony jest do uciążliwych poszukiwań tej właściwej. Natomiast na mapie znajdzie pracownie, które w poprzednim miesiącu oferowały wykonanie potrzebnych mu świadczeń. W przypadku każdej placówki wskazany będzie średni czas oczekiwania na świadczenie tych pacjentów, którzy rozpoczęli serię zabiegów w poprzednim miesiącu, liczony na podstawie danych zebranych ze sprawozdań placówek przekazanych do NFZ, m.in. daty skierowania i daty wykonania pierwszego zabiegu.

Szpitale

W planach mamy również mapę świadczeń szpitalnych, której opracowanie jest sporym wyzwaniem. Pacjenci często dzwonią lub piszą do NFZ z prośbą o wskazanie, który szpital wykonuje konkretne zabiegi, np. operacje cieśni nadgarstka, pęcherzyków żółciowych metodą laparoskopową albo tzw. halluksów. Informacje takie można opracować, przetwarzając dane zawarte w sprawozdaniach placówek przesłanych do NFZ, przez zastosowanie odpowiednich algorytmów wyszukujących zadawane przez pacjentów pytania, łączących np. rozpoznanie zasadnicze z procedurą. Pacjent będzie widział informację o średnim czasie oczekiwania na wybrany zabieg, a nie tylko na przyjęcie do oddziału szpitalnego.

Zaopatrzenie

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zakup ręcznego wózka inwalidzkiego do wartości 600 zł. Świadczeniodawcy, którzy chcą zawrzeć umowę z NFZ, zgłaszają rozmaite modele w różnej cenie – od 600 do ponad 2000 zł. Dzięki aplikacji będzie można porównać ceny urządzeń w wielu sklepach i zdecydować, czy lepiej iść do najbliższego, czy warto pofatygować się dalej. 

Wojciech Modzelewski

zastępca dyrektora
Oddziału ds. Służb Mundurowych i Świadczeniodawców

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum