1 października 2019

Bez znieczulenia

Marek Balicki

Zdążyć przed demograficznym tsunami. Pod takim hasłem odbyła się w Kancelarii Prezydenta konferencja, na której zaprezentowano koncepcję centrów zdrowia 75+.

Starzenie się populacji Polski nabierze w najbliższych latach tempa i stanie się jednym z większych wyzwań polityki państwa, zwłaszcza w sferze ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Demografowie przewidują, że odsetek osób powyżej 75 lat w naszym kraju zwiększy się z obecnych około 7 proc. do ponad 16 proc. w roku 2050. Już w ciągu najbliższych dziesięciu lat osiągniemy wskaźnik 11,3 proc., co oznacza 4,3 mln osób w wieku powyżej 75 lat. Efektem tych gwałtownych przemian demograficznych będzie znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi zdrowotne. Nie podlega dyskusji, że nasz system opieki zdrowotnej nie jest na to przygotowany.

Tymczasem art. 68 ust. 3 konstytucji nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej niektórym kategoriom obywateli, a wśród nich osobom w podeszłym wieku. Szczególna opieka zdrowotna musi być zorganizowana na innych zasadach niż opieka powszechna. Mogą to być wyjątkowe warunki korzystania z powszechnych form opieki lub tworzenie i finansowanie specjalnych form organizacyjnych.

Temu właśnie była poświęcona wspomniana na wstępie konferencja. Przedstawiono na niej przygotowaną przez Sekcję Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju nową koncepcję opieki geriatrycznej. Opiera się ona na dwóch filarach: sieci oddziałów geriatrycznych oraz sieci centrów zdrowia 75+. Jeden oddział geriatryczny ma przypadać na 300–350 tys. osób. W skali kraju oznacza to około 320 oddziałów. Na poziomie powiatu przewiduje się utworzenie całkowicie nowej formy organizacyjnej, czyli Centrum Zdrowia 75+, świadczącej usługi: dzienne (dzienny dom opieki medycznej), opieki domowej, konsultacyjne i opieki telemedycznej. Centrum ma być samodzielnym podmiotem leczniczym bądź wyodrębnioną częścią takiego podmiotu i obsługiwać mieszkańców jednego dużego powiatu lub kilku mniejszych, nie więcej jednak niż 120 tys. osób. Każde centrum ma współpracować z określonym oddziałem geriatrycznym i jednocześnie być miejscem, które przejmie koordynację opieki po wypisie pacjenta z tego oddziału. Centrum, które będzie zatrudniać koordynatorów opieki i edukatorów zdrowotnych, ma także zapewniać wsparcie dla lekarzy rodzinnych, pomocy społecznej oraz dla rodzin.

Poza zasadą odpowiedzialności za określoną populację nowością będzie sposób finansowania – budżet globalny, czyli inaczej mówiąc ryczałt. Koszt utrzymania 300–320 centrów zdrowia 75+ szacowany jest na 1,2–1,5 mld zł rocznie. Realizacja koncepcji może się zacząć w 2021 r.

Pomysł spotkał się na konferencji z ciepłym przyjęciem. Czy ma szansę na realizację, pokażą najbliższe miesiące. Może wypełnić systemową lukę w opiece nad seniorami. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum