18 grudnia 2019

Posłuchać, zobaczyć…

Wystawa, której nie było

Muzeum Narodowe w Warszawie przypomina dorobek Ignacego Łopieńskiego (1865–1941), jednego z najważniejszych polskich grafików przełomu XIX i XX w., moderatora życia artystycznego przed I wojną światową i w czasach II Rzeczypospolitej. Wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej artysty przygotowywana była na jesień 1939 r., ale wybuch wojny ją uniemożliwił. 80 lat później na ekspozycji można obejrzeć płyty graficzne, rysunki studyjne, akwarele oraz medale z brązu. Wystawa czynna do 16 lutego.

www.mnw.art.pl

Warszawa oświeceniowa

W XVIII w. Warszawa przeżywała rozkwit. Stała się faktycznym ośrodkiem władzy Rzeczypospolitej – siedzibą dworu królewskiego, miejscem koronacji i zwoływania sejmów. Wspomniane funkcje miasta wpłynęły na ożywienie gospodarki, rozwój urbanistyczny stolicy, rozkwit architektury i sztuki. Warszawie wieku oświecenia poświęcony jest cykl wykładów w Łazienkach Królewskich. Najbliższe spotkania 22 stycznia i 19 lutego.

www.lazienki-krolewskie.pl

Ja, istota ludzka

To pierwsza w Polsce monograficzna wystawa szwajcarskiej artystki Miriam Cahn. Jest jedną
z najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI w. Od przeszło czterech dekad swoją twórczością daje świadectwo społecznym konfliktom, kryzysom i stanom wyjątkowym, snując refleksje nad współczesną kondycją człowieka. Jej prace są próbą wyrażenia emocji w obliczu traumy wojny, przemocy i toksycznych relacji międzyludzkich. Wystawę można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 1 marca.

www.artmuseum.pl

Iluminacja w Wilanowie

Gdy zimą wcześnie zapada zmierzch, warto odwiedzić Królewski Ogród Światła przy pałacu
w Wilanowie. Tysiące kolorowych diod ułożonych w fantazyjne kształty tworzą plenerową iluminację rozświetlającą parkowe aleje. Na zwiedzających czeka również Muzyczny Ogród Marzeń, w którym odbywają się pokazy światło i dźwięk. Wystawa czynna do 23 lutego.

www.wilanow-palac.pl                                   ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum