2 kwietnia 2020

Kształcenie medyków na WUM w czasie epidemii SARS-CoV-2

Bezprecedensowa sytuacja epidemiologiczna, związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, i będąca konsekwencją tych okoliczności decyzja władz WUM o czasowym zawieszeniu zajęć dydaktycznych spowodowały konieczność szerszego zastosowania zdalnego nauczania na uniwersytecie.

Taka forma kształcenia na WUM funkcjonuje od dawna. Teraz zwiększamy liczbę materiałów dostępnych online, by zajęcia, które mogą zostać przeprowadzone w tej formie, odbyły się mimo tymczasowego zawieszenia zajęć twarzą w twarz z nauczycielami akademickimi. Uczelnia od lat rozbudowuje platformę e-learningową, na której dla studentów wszystkich pięciu wydziałów są kursy w formie wykładów i seminariów, dodatkowe materiały pomocne w uczeniu się oraz fora dyskusyjne umożliwiające kontakt nauczyciela ze studentami – mówi dr n. społ. Antonina Doroszewska, p.o. dyrektor Centrum Doskonalenia Edukacji Medycznej oraz kierownik Studium Komunikacji Medycznej WUM.

Od kilku lat na uczelni prowadzone są szkolenia dla wykładowców w zakresie przygotowywania kursów e-learningowych. Dotychczas zostało przeszkolonych ponad 360 nauczycieli. Od ubiegłego roku intensywnie działa Uczelniany Zespół ds. E-learningu, który wypracowuje zasady prowadzenia i standardy e-zajęć. Działa strona internetowa https://e.wum.edu.pl/, na której znajdują się wszystkie informacje o możliwościach zdalnego kształcenia oraz dokumenty związane z przygotowywaniem e-learningu. Na WUM pracują specjaliści od zdalnego nauczania, którzy na bieżąco udzielają nauczycielom przygotowującym materiały w formie elektronicznej wsparcia, również technicznego.  Trwają także prace nad rozwojem platformy e-learningowej od strony technicznej, co jest częścią realizowanego od września 2018 r. projektu WUM pod nazwą Akademia Innowacyjnej Dydaktyki.

Do końca roku akademickiego 2019/2020 wszystkie wykłady i seminaria zostały przeniesione na platformę e-learningową, nauczyciele zostali zobowiązani do przygotowania materiałów dydaktycznych obejmujących program kształcenia zaplanowany na ten czas, a studenci zobligowani do uczestniczenia we wszystkich zajęciach, wykładach i seminariach przewidzianych dla poszczególnych kierunków i lat studiów. – Część jednostek już prowadzi zajęcia zdalnie. Należy do nich Studium Komunikacji Medycznej, które od 16 marca realizuje online całe nauczanie przewidziane w planie zajęć. Mimo że przedmiotem kształcenia na tych zajęciach są umiejętności komunikacyjne, które wymagają bezpośredniego kontaktu między ludźmi, udało się przygotować materiały dla studentów tak, by zajęcia mogły się odbywać z wykorzystaniem Internetu. Jest to możliwe również dzięki zaangażowaniu studentów, którym bardzo zależy na tym, aby bez opóźnień realizować program kształcenia – dodaje dr n. społ. Antonina Doroszewska. 

Marta Wojtach, rzecznik prasowy WUM

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum