2 kwietnia 2020

W telegraficznym skrócie – Polska i Świat

Polskie badania nad koronawirusem

Serwis naukowy PAP informuje, że prof. dr hab. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem współpracowników zbadali szczegółowo enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. „To właśnie najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego” – tak prof. Drąg opisuje enzym – proteazę wirusa. Prowadzone przez naukowców z Wrocławia badania stają się też bazą do poszukiwań leku na Covid-19. Enzym, który badał zespół, tnie białka wirusa i w ten sposób umożliwia mu przeżycie. „Zahamowanie działania enzymu natychmiast powoduje, że wirus ginie. Jeśli potraktujemy ten enzym jak zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz” – tłumaczy prof. Drąg.

Publikacja z wynikami badań zespołu jest jeszcze recenzowana, ale już teraz nieodpłatnie udostępniono ją naukowcom z całego świata. „Nie patentowaliśmy tego. Preprint pracy jest dostępny online. To prezent od mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych” – podkreśla polski naukowiec.

Polski lek kontra koronawirus

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak wydał decyzję o dodaniu nowego wskazania terapeutycznego dla leku Arechin (Chloroquini phosphas, 250 mg, tabletki). Będzie nim leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami. Zawarta w Arechinie chlorochina należy do leków pierwotniakobójczych. Powoduje szybki rozkład znajdującej się w wodniczkach zarodźca hemoglobiny, pochodzącej z organizmu żywiciela (człowieka). Uwolniony z hemoglobiny hem niszczy błonę komórkową pierwotniaka. Chlorochina hamuje ponadto aktywność enzymu polimerazy, który inaktywuje hem przez przekształcanie go w nietoksyczny barwnik.

Z ciężarnej matki na dziecko

Nowo narodzone w Anglii dziecko ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, co oznacza, że stało się najmłodszą na świecie ofiarą pandemii – informację na ten temat zamieścił brytyjski „The Sun”. Ciężarna kobieta była wcześniej hospitalizowana z powodu zapalenia płuc. Dodatni wynik testu na koronawirusa lekarze poznali już po zakończeniu porodu. Od razu u noworodka wykonano test, który również dał pozytywny rezultat. Jak poinformował z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP), lekarze w szpitalu próbują ustalić, czy dziecko zakaziło się wirusem w czasie porodu, czy też w łonie matki.

 Brak gorączki w Covid-19

Objawy Covid-19 występują zwykle po czterech dniach od zakażenia, a zdarzający się częściej niż w podobnych chorobach brak gorączki utrudnia rozpoznanie – zauważają na łamach „The New England Journal of Medicine” chińscy naukowcy, którzy przeanalizowali dane 1099 pacjentów z Covid-19.

Zwierzęta domowe są bezpieczne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma dowodów na to, by psy lub inne zwierzęta domowe mogły zarazić się koronawirusem.

Higiena we Francji

Z badania przeprowadzonego w lutym przez Institut Français d’Opinion Publique wynika, że niemal 30 proc. dorosłych Francuzów (niezależnie od płci) nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. 33 proc. nie robi tego przed gotowaniem, a ponad połowa przed jedzeniem. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 2005 osób powyżej 18. roku życia.

Powstał atlas wszystkich białek mózgu

Specjaliści z Instytutu Karolinska opublikowali na łamach „Science” zestawienie wszystkich obecnych w mózgu białek. Dostępna bezpłatnie baza danych to bezprecedensowe narzędzie do badań. Została dołączona do opracowywanego od 2003 r. systemu Human Protein Atlas, prowadzonego przez Science for Life Laboratory w Szwecji.

Mniej Facebooka

Ograniczenie korzystania z Facebooka poprawia jakość życia: sprawia, że ludzie stają się szczęśliwsi i zaczynają bardziej dbać o swoje zdrowie – podało czasopismo naukowe „Computers in Human Behavior”. Naukowcy z Ruhr-Universität w Bochum wykazali, że skrócenie czasu przebywania na portalu społecznościowym już o 20 minut dziennie wpływa na lepsze samopoczucie, większą satysfakcję z życia i większą aktywność fizyczną.

Hodowla ludzkich naczyń krwionośnych

Amerykańskim naukowcom z University of Minnesota Medical School udało się wyhodować ludzkie naczynia krwionośne w organizmie świń – informuje „Nature Biotechnology”. Nowa metoda jest szansą na wytwarzanie nieograniczonej liczby naczyń do celów transplantacyjnych. Naczynia zostały wyhodowane z komórek skóry pacjenta, któremu jest potrzebny przeszczep naczyń, dlatego ryzyko odrzucenia przeszczepu jest znacznie mniejsze. Powinno to eliminować konieczność dożywotniego przyjmowania leków immunosupresyjnych.

Jarosław Kosiaty

Przy opracowywaniu doniesień korzystałem z serwisów: nauka.pap.com.pl, www.urpl.gov.pl, www.thesun.co.uk, www.ifop.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum