3 września 2020

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

nie milkną płynące z naszego środowiska głosy niezadowolenia z powodu wprowadzenia zmian prawnych mogących skutkować częstszym niż dotychczas orzekaniem przez sądy kar bezwzględnego więzienia za błąd medyczny.

Nasza izba wsparła odbywającą się 8 sierpnia manife-stację Porozumienia Zawodów Medycznych, której hasłem przewodnim było „Dajcie szansę pacjentom, nie związujcie rąk medykom”. Razem przeszliśmy spod Ministerstwa Zdrowia pod Sejm, żeby zaprotestować przeciwko zmianom wprowadzonym w kodeksie karnym, odbijającym się na warunkach naszej pracy. Co znamienne, dotychczas rządzący twierdzili, że art. 37a nie dotyczy lekarzy, a dokonane zmiany pozostają bez wpływu na naszą pracę. Jednak natychmiast po manifestacji z MZ popłynął komunikat odnoszący się jakoby do spotkania ministrów zdrowia i sprawiedliwości. Rzecznik prasowy MZ przekazał informację: „Minister sprawiedliwości jest otwarty na zmiany w tym zakresie [kar za błędy medyczne – przyp. red.]”. Jaki będzie efekt wspólnych prac obu resortów? Zobaczymy. Z pewnością obecny zapis wymaga pilnej korekty, a sytuacja potwierdza, że warto jednoczyć się z innymi zawodami medycznymi w sprawach, które dotyczą nas wszystkich.

Nadzieje na zmiany w kodeksie karnym, nie tylko na usunięcie zapisów krzywdzących medyków, ale na całościową reformę systemu, zawsze wracają przy okazji zmian na stanowisku ministra zdrowia. Panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu życzymy powodzenia w trudnej misji naprawy systemu ochrony zdrowia i apelujemy: potrzebna jest reforma całościowa, a nie fragmentaryczne zmiany. Jak kończą się próby wyrywkowych poprawek, doraźnego ratowania sytuacji mogliśmy się przekonać przy okazji rekrutacji na staż podyplomowy. Dysproporcja między liczbą chętnych a miejsc stażowych w szpitalach sprawiła, że po pierwszej turze rekrutacji aż 55 lekarzom nie udało się dostać na staż do żadnej jednostki na Mazowszu! To pierwszy taki przypadek w historii naszej izby. Powodem trudności jest oczywiście zwiększone zainteresowanie stażem na obszarze podlegającym naszej izbie (co zawsze cieszy), ale też istotnie większa niż dotychczas liczba absolwentów uczelni medycznych. Tylko absolwentów WUM składających do naszej izby podanie o staż jest ponaddwukrotnie więcej niż miejsc w warszawskich szpitalach! Zwiększając limity przyjęć na studia medyczne, nie pomyślano o tym, że liczba miejsc w jednostkach akredytowanych do prowadzenia stażu podyplomowego nie wzrośnie automatycznie. Podejrzewam, że problemem będzie również liczba miejsc rezydenckich dla osób po tegorocznym stażu. Jak w soczewce widać tu sposób wprowadzania zmian w systemie. Krótkowzroczne gaszenie jednego pożaru doprowadza za chwilę do kolejnego problemu, trudniejszego do rozwiązania.

Bardzo dziękuję Komisji Stażu Podyplomowego oraz dyrektorom mazowieckich szpitali za szybką reakcję skutkującą zwiększeniem liczby miejsc dla stażystów w kilkunastu szpitalach naszego województwa, aby wszyscy mieli możliwość odbycia stażu na naszym terenie. Problem dysproporcji liczby miejsc i liczby chętnych będzie się jednak nasilał. Podejmiemy działania w celu zwiększenia liczby miejsc stażowych w szpitalach, ale ograniczeniem są możliwości szkoleniowe placówek. Można tylko powtórzyć apel do Ministerstwa Zdrowia: nie fragmentaryczne zmiany, lecz całościowa, przemyślana reforma!

Reforma, której wprowadzenia nie można już odkładać w czasie. Epidemia koronawirusa pokazała skalę nieprzygotowania systemu do niesienia pomocy nie tylko osobom zakażonym COVID-19, ale przede wszystkim chorym przewlekle. Przed nami również kolejne wyzwanie – grypa.

Wiele mówi się dziś o nadchodzącym sezonie grypowym, który w czasie pandemii koronawirusa może być ogromnym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia. Jako izba chcemy, jak co roku, wesprzeć lekarzy w walce z grypą, dlatego rozszerzamy akcję „Szczepimy – chronimy”. W październiku planujemy zaszczepić przeciwko grypie, we współpracy z Okręgową Radą Aptekarską, 1 tys. lekarzy i lekarzy dentystów. Wiem, że szczepienie medyków w placówkach publicznych deklaruje też Ministerstwo Zdrowia, chcielibyśmy jednak, aby w izbie mógł zaszczepić się każdy, niezależnie od tego, czy pracuje w państwowym, czy w prywatnym sektorze. Bierzemy, kolejny już rok, sprawy w swoje ręce.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum