7 marca 2021

Dodatkowe wynagrodzenia covidowe

Odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na pytania najczęściej nurtujące świadczeniodawców.

Minister zdrowia Adam Niedzielski 4 września 2020 r. wydał polecenie NFZ przekazania dodatkowych wynagrodzeń podmiotom wykonującym działalność leczniczą wyłącznie związaną z przeciwdziałaniem COVID-19. Zasady wypłacania dodatkowych wynagrodzeń zostały udostępnione przez wojewódzkie oddziały NFZ świadczeniodawcom, niemniej jednak niejednokrotnie Ministerstwo Zdrowia było zmuszone udzielać wyjaśnień. 30 września i 1 listopada 2020 r. wydano nowelizację polecenia uwzględniającą m.in. wnioski poszczególnych grup zawodowych, w tym ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych.

Podstawa naliczania świadczenia

Czy pojęcie „wynagrodzenia” obejmuje wszelkie informacje zawarte w umowie o pracę (wynagrodzenie zasadnicze, wysługa, premia itp.)? Czy w celu obliczenia dodatkowego świadczenia pieniężnego podwyższa się je o przepracowane w danym miesiącu godziny nadliczbowe wynikające z braku kadry medycznej, dyżury odbywane na podstawie dodatkowej umowy oraz przepracowane godziny dyżurowe wynikające z dodatkowej umowy, tj. opt-out?

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi poleceniem ministra zdrowia z 1 listopada 2020, wysokość świadczenia dodatkowego wzrosła z 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego do 100 proc. Termin wynagrodzenie należy rozumieć jako wynagrodzenie brutto należne pracownikowi z tytułu wykonania przez niego pracy na dzień udostępnienia informacji, tj. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pełnienie dyżurów medycznych, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i tzw. dodatki ministerialne wynikające z OWU.

Czy w przypadku szpitali II i III poziomu dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom realizującym świadczenia na rzecz pacjentów z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 wyłącznie w komórkach organizacyjnych bądź w ramach potencjału łóżkowego wskazanych w decyzjach wojewody?

W przypadku szpitala II albo III poziomu w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy spełniony jest warunek bezpośredniego kontaktu personelu medycznego z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Kontakt nie może być incydentalny, lecz powinien wynikać z faktycznie wykonywanych zadań i udzielanych świadczeń zdrowotnych. Jeżeli osoby wykonujące zawody medyczne spełniają ten warunek, niezależnie od oddziału, w którym pracują, są uprawnione do zgłoszenia i otrzymania dodatkowego świadczenia pieniężnego.

Rotacyjny system pracy

Bez znaczenia dla ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia pieniężnego za dany miesiąc pozostaje fakt, czy osoba wykonująca zawód medyczny w danym okresie rozliczeniowym udziela cały czas (w sposób ciągły) świadczeń na rzecz pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie bowiem z punktem 3b załącznika do polecenia ministra zdrowia z 4 września 2020 r. w przypadku świadczenia pracy przez osoby uprawnione do świadczenia dodatkowego przez niepełny miesiąc, świadczenie powinno podlegać proporcjonalnemu obniżeniu. Jest to jedyna przyczyna proporcjonalnego obniżenia wysokości świadczenia dodatkowego określona we wspomnianym dokumencie.

Lekarz z oddziału na SOR

W jaki sposób należy ustalić wartość dodatkowego świadczenia pieniężnego dla lekarza „schodzącego” z niecovidowego oddziału na dyżur na SOR, np. dwa, trzy razy w miesiącu? Czy dodatkowe świadczenie pieniężne należy obliczyć od wysokości pełnego wynagrodzenia lekarza, czy tylko w oparciu o wynagrodzenie za dyżury pełnione na SOR?

Otóż w przypadku pełnienia przez osobę wykonującą zawód medyczny dyżuru na SOR w podmiocie leczniczym, w którym jest zatrudniona na stałe, dodatkowe świadczenie pieniężne powinno być naliczane od całego wynagrodzenia tej osoby.

Na SOR dyżury pełnią również lekarze z innych podmiotów leczniczych. Czy w takich przypadkach dodatkowe świadczenie pieniężne ustalane jest jedynie od wynagrodzenia za dyżur?

Gdy na SOR dyżury pełnią lekarze z innych podmiotów leczniczych, dodatkowe świadczenie pieniężne dla tych lekarzy powinno być naliczane tylko w oparciu o wynagrodzenie uzyskane w podmiocie, w którym pełnią dyżur, udzielając świadczeń zdrowotnych pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Jeżeli np. lekarz zatrudniony w podmiocie leczniczym X pełni również dyżury na SOR w podmiocie Y, wówczas do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia pieniężnego należy wziąć pod uwagę tylko wynagrodzenie za dyżury pełnione na SOR w podmiocie Y.

Andrzej Troszyński

rzecznik prasowy Mazowieckiego OW NFZ

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum