28 maja 2021

Na dzień dobry – „Nie dramatyzuj”

Renata Jeziółkowska

redaktor naczelna

„Nie przesadzaj, inni mają gorzej, jesteś przewrażliwiony/przewrażliwiona”. Jak często zdarzało nam się słyszeć te słowa, gdy głośno mówiliśmy o złym samopoczuciu, obawach, problemach, gdy się otwieraliśmy? Zamiast wsparcia i zrozumienia – „policzek”. Bo przecież trzeba być silnym. I lawina kolejnych myśli. Podobno czekolada rozumie wszelkie troski, alkohol rozumie… A czemu psychiatra miałby nie zrozumieć? Problemy psychiczne to wciąż w społeczeństwie temat tabu, a wizyta u fachowca uznawana jest, choć w coraz mniejszym stopniu, za coś krępującego, wręcz powód do wstydu. Pandemia potęguje problemy, oddziałuje na zdrowie fizyczne i psychiczne.

COVID-19 bezpośrednio lub pośrednio dotknął wszystkich. U wielu osób spowodował urazy, zaostrzył problemy zdrowotne, u wielu dokonał spustoszenia emocjonalnego. U lekarzy także. Symbolizuje to ulegające zniszczeniu serce na naszej okładce. Ten numer „Pulsu” w dużej części poświęcamy fizycznym i psychicznym skutkom pandemii. Szczególny nacisk kładziemy na uzależnienia. Rozmawiamy z ekspertami i zachęcamy do korzystania z pomocy pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, który służy wsparciem członkom naszej izby.

Poruszamy kwestie prawne i etyczne. Zadajemy pytania o łączenie zawodu lekarza z funkcjami państwowymi i działalnością polityczną. Przyglądamy się kwestii wizerunku w kontekście uzależnień, różnego kalibru sytuacji, wypadków i wpadek. Wyjaśniamy, jakie są zadania okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej i namawiamy do włączania się w tę sferę działalności samorządowej.

W tym numerze publikujemy porównanie różnych szczepionek przeciwcovidowych, opracowane przez nasz Zespół ds. Szczepień, oraz rozmawiamy o postawie pacjentów wobec szczepień, ich wątpliwościach i obawach. Sprawdzamy, co dla pacjentów i lekarzy kryje się za zapowiedziami zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.

Nasza izba, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i szczepienia, organizuje spotkania dla lekarzy. Słowo „wracamy” nie byłoby tu adekwatne, bo nie zamykaliśmy się i nigdzie nie poszliśmy, wręcz przeciwnie – mieliśmy w pandemii mnóstwo zadań. Raczej wracają wydarzenia nieonlinowe. Widzimy, jak bardzo brakowało bezpośrednich izbowych spotkań (oczywiście planujemy wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego) i jak bardzo tęsknimy za normalnością. Na pewno klimat „prawie jak w czasach przed epidemią” bardzo odpowiadał uczestniczkom Dnia Matki Lekarki i osobom, które wzięły udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym oraz w „Medic Walking”. Z formuły online nadal chętnie korzystamy i korzystać będziemy, bo w wielu sytuacjach spełnia nasze oczekiwania. Sprawdzają się również formy hybrydowe, czego świetne przykłady stanowiły konferencja „Problemy interny na Mazowszu” oraz konferencje dentystyczne mające miejsce częściowo w siedzibie OIL w Warszawie. Przygotowujemy kolejne izbowe wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy. Zaproszenia publikujemy w naszym miesięczniku, ale też informujemy o nich na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Wiele naszych działań wpisuje się w 100-lecie samorządu, o którym przy każdej okazji i w każdym tegorocznym numerze „Pulsu” przypominamy. Kontynuujemy nasz cykl i planujemy różne inne formy uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.

Informujemy oczywiście o kolejnych etapach wyborów i kluczowych terminach.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum