2 lipca 2021

Interwencje rzecznika praw lekarza

Monika Potocka

rzecznik praw lekarza

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 471/P-VIII/19 z 17 kwietnia 2019 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2019 r., poz. 965 ze zm.). Zgodnie z tym umocowaniem, podejmuję działania w naszych wspólnych interesach zawodowych.

W okresie pandemii coraz częściej jawnie naruszane są prawa pracownicze lekarzy w zakresie czasu pracy, m.in. przez zmuszanie ich do przekraczania norm czasu pracy czy narzucanie im terminów korzystania z urlopów wypoczynkowych. W ciągu roku zgłoszeń kierowanych do rzecznika praw lekarza dotyczących tego problemu było kilkadziesiąt.

Niejednokrotnie lekarze zwracali się do rzecznika z prośbą o pomoc w kwestii przekraczania przez pracodawcę czasu pracy, np. zmuszania lekarzy przez dyrekcję szpitala do obejmowania dodatkowych dyżurów w miejscu, w którym są w trakcie realizacji rezydentury. Mimo wypowiedzenia przez lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne klauzuli opt-out oraz pracy w podstawowym wymiarze czasu, tj. 7 godzin 35 minut, dyrekcja szpitala zmuszała go do obejmowania dodatkowych dyżurów, równoważąc czas pracy dniami wolnymi, co uniemożliwia takiej osobie realizację programu specjalizacji. W efekcie niejednokrotnie pod koniec okresu rozliczeniowego lekarz nie miał wypracowanych godzin podstawowych, ponieważ po odbyciu 24-godzinnego dyżuru przysługiwało mu prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.  Nawet ci lekarze, którzy nie podpisali klauzuli opt-out, notorycznie pracują więcej niż pozwalają przepisy kodeksu pracy. Sytuacja ta oczywiście jest powodem braku niezbędnej kadry medycznej do zapewnienia odpowiedniej liczby dyżurujących lekarzy.

Na początku pandemii podnoszone były również kwestie związane z wysyłaniem lekarzy na zaległe, a także przymusowe urlopy wypoczynkowe z tzw. puli bieżącej bez zgody pracowników. Rzecznik praw lekarza zwracał się pisemnie do poszczególnych szpitali z prośbą o wyjaśnienie powodów, dla których lekarze wbrew ich woli są kierowani na urlopy. W odpowiedzi wskazywano, że po „odmrożeniu” działalności leczniczej w pełnym wymiarze w podmiotach leczniczych z uwagi na wzrost liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych z dużym prawdopodobieństwem nie będzie możliwości wykorzystywania bieżących urlopów wypoczynkowych. W związku z tym rzecznik praw lekarza skierował wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli. Po tej interwencji decyzje zarządów szpitali naruszające przepisy kodeksu pacy zostały uchylone.

RPL interweniował również w Ministerstwie Zdrowia w sprawach dotyczących wprowadzania przez kierowników podmiotów leczniczych równoważnego czasu pracy (systemu rotacyjnego), a także zarządzenia wydanego przez jeden z podmiotów medycznych mającego na celu wydłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę.

W przypadku jakichkolwiek naruszeń prawa pracy lekarzy i lekarzy dentystów RPL prosi o niezwłoczne zgłaszanie ich do Biura Rzecznika Praw Lekarza.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum