5 października 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (październik 2021)

Spektrum działań, jakie podejmujemy jako OIL w Warszawie, jest bardzo szerokie. Ósma część naszego dziesięcioczęściowego zestawienia zawiera m.in. szkolenia odnoszące się do kwestii prawnych, bezpieczeństwa, etyki, zdrowia lekarzy, komunikowania się, a także spotkania i konferencje. W ramach cyklu systematycznie przybliżamy szczegóły działalności organów, komisji, zespołów, podmiotów funkcjonujących w strukturach OIL i ORL.

1. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie organizuje cztery stacjonarne trzydniowe szkolenia „Efektywne negocjacje”. Prowadzący opowiedzą m.in. o komunikacji biznesowej, wyjaśnią podstawy teorii negocjacji, zaprezentują metody rozwiązywania konfliktów. W programie są analizy przypadków oraz testy polegające na określeniu własnego stylu negocjacyjnego. Zajęcia poprowadzi certyfikowany trener Ireneusz Dzideczek, specjalizujący się w negocjacjach biznesowych. Więcej na grafice na sąsiedniej stronie.

2. W październiku planujemy szkolenie online „Różne oblicza bioetyki”, na które złożą się wykłady prowadzone przez mec. Radosława Tymińskiego i ks. Dariusza Patera. Szczegółowe informacje oraz przekierowanie do formularza zapisów: grafika na str. 11.

3. „Pułapki telemedycyny” to kolejne nasze szkolenie w formie zdalnej. Prelegenci poruszą m.in. zagadnienia bezpieczeństwa lekarza w kontekście telewizyty lub e-wizyty oraz odpowiedzialności prawnej. Prowadzący – mec. Radosław Tymiński. Więcej informacji na str. 14.

4. Pod nazwą „Koroner” przygotowujemy szkolenie online z udziałem prawników i lekarzy, dotyczące praktycznych i proceduralnych aspektów dokumentacji, stwierdzania zgonu, formalnych wytycznych itd. Informacje o zapisach na str. 41.

5. W październiku odbędą się dwie części kursu „Rola lekarza dentysty w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi oraz opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym przed, w trakcie i po leczeniu przeciwnowotworowym”. Komisja ds. Lekarzy Dentystów organizuje go we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Warszawską Szkołą Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. Szczegóły na str. 27.

6. W tym numerze „Pulsu” na str. 38 szczegółowo zajmujemy się działalnością okręgowych sądów lekarskich, które rozstrzygają sprawy dotyczące błędów medycznych oraz naruszeń etyki lekarskiej.

7. Lekarzy seniorów z naszej izby zapraszamy 15 listopada na spotkanie z okazji Dnia Lekarza Seniora. Zaplanowaliśmy część oficjalną, artystyczną oraz poczęstunek. Przygotowane zostaną również upominki. Szczegóły na str. 1.

8. Lekarze zmagają się z wieloma obciążeniami. Specyfika ich pracy często skutkuje bólami i problemami z kręgosłupem, wobec czego wyszliśmy z pomysłem zajęć z fizjoterapeutami „Zdrowy lekarski kręgosłup”. Odbędą się w siedzibie OIL w Warszawie w każdą październikową środę. Ćwiczenia poprzedzi krótki wstęp teoretyczny. Zapisy prowadzimy na naszej stronie internetowej, liczba miejsc jest ograniczona. Więcej na str. 29.

9. Tym, którzy nie mogą spać, proponujemy „Nocne rozmowy”. Będzie to spotkanie online, późną porą, ze specjalistą od zaburzeń snu i rytmu okołodobowego. Informacje na str. 19.

10. Przed nami druga, jesienna edycja warsztatów z komponowania posiłków na dyżur „Cztery pory smaku”. Spotkanie 21 października (w godz. 15.00–18.00) składać się będzie z wykładu oraz części praktycznej, podczas której uczestnicy wykorzystają świeżo zdobytą wiedzę o przygotowywaniu zbilansowanych dań. Warsztaty poprowadzi lek. Alicja Baska, dyrektor organizacyjna PTMSZ.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum