28 maja 2022

Dramat

Tym jednym słowem można określić stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. System wobec dzieci potrzebujących wsparcia psychicznego, terapii jest po prostu bezduszny. Najmłodszym z okazji Dnia Dziecka powinniśmy życzyć zdrowia, z podkreśleniem zdrowia psychicznego. Dlatego w czerwcowym numerze „Pulsu” pochylamy się nad dramatem psychiatrii dzieci i młodzieży. Nad dramatem dzieci, młodzieży, całych rodzin.

Renata Jeziółkowska

redaktor naczelna

Podejście społeczeństwa do zdrowia psychicznego na szczęście się zmienia. Problemy i choroby psychiczne przestają być tematem tabu. Zmienia się również podejście do dzieci w tym kontekście. Staje się ono wreszcie poważne. Świadomość zwiększa się, ale niestety system nie jest w stanie zaspokoić potrzeb. Jest bardzo wiele do zrobienia.

 

Poruszanie problemów psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży, w mediach i obnażanie zapaści, w jakiej ta dziedzina się znajduje, to niewątpliwie słuszny kierunek. Biorąc pod uwagę medialny aspekt, do rozmowy na naszych łamach zaprosiliśmy dziennikarza Janusza Schwertnera, którego artykuły odbiły się szerokim echem. Warto poznać jego punkt widzenia opisywanych zdarzeń i sytuacji.

 

Rozmawiamy z lekarzami o brakach kadrowych, niedomogach widzianych od wewnątrz oddziału psychiatrycznego, o przyszłości. Sprawdzamy, jak zdrowie psychiczne dzieci traktowane było na przestrzeni lat.

 

A jak o nim mówiono, jak powinno się mówić i czy w ogóle się powinno? Z dylematami uzewnętrzniania się oraz z decyzją o szukaniu fachowej pomocy zmaga się mnóstwo osób. Prócz zmian systemowych konieczna jest dalsza edukacja. Problemy pojawiły się, a istniejące pogłębiły z powodu pandemii. Izolację szczególnie dotkliwie odczuli uczniowie. Niełatwo będzie naprawić szkody przez nią wyrządzone.

 

Piszemy również o sytuacji epidemicznej, o tym, co i gdzie dzieje się teraz, m.in. o Chinach. Poruszamy również temat wojny na Ukrainie. Poświęciliśmy jej niemal cały kwietniowy numer, w którym zamieściliśmy wiele wypowiedzi lekarzy. Teraz publikujemy rozmowę z lekarką dentystką, która opowiada o realiach wykonywania swojej pracy w czasach przed wojną i po jej wybuchu.

 

W rubryce #SPRAWDZAM pod lupę wzięliśmy wskaźniki dotyczące finansowania ochrony zdrowia. Publikujemy też aktualności prawnomedyczne. Niezmiennie zachęcamy do korzystania z pomocy rzecznika praw lekarza i porad prawnych w ramach akcji „Prawnik dla lekarza”. Zapraszamy na szkolenia i imprezy. O tym, że izba organizuje ciekawe wydarzenia, świadczy wysoka frekwencja. Kto nie był – może sięgnąć do naszych relacji i po prostu zapisać się, wziąć udział w kolejnych kursach i spotkaniach. Wielkimi krokami zbliżają się również VI Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. A pod koniec numeru znajdą Państwo wywiad z lekarką pediatrą, która „po godzinach” jest śpiewaczką. To jej sposób na zachowanie życiowej równowagi.

 

W poprzednim „Pulsie” było sporo o samorządzie – o Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie. W tym numerze zamieszczamy relację z Krajowego Zjazdu Lekarzy, podczas którego na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany dotychczasowy szef Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

 

Zachęcam Państwa do sprawdzenia, w jakich sprawach lekarze z naszej izby wypowiadają się w mediach, jak media informują o działaniach izby. Skrót znajdą Państwo w rubryce #W_ETERZE. Zachęcam również do śledzenia informacji o pracy izby w mediach społecznościowych, zaglądania na naszą stronę internetową i oczywiście do czytania „Pulsu”. <

 

#IzbaDlaLekarzy

#PulsDlaLekarzy

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum