28 maja 2022

Interwencje rzecznika praw lekarza (czerwiec 2022)

Monika Potocka

rzecznik praw lekarza

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 10/R-IX/22 z 20 kwietnia 2022 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2021 r., poz. 1342). Zgodnie z tym umocowaniem, podejmuję działania w naszych wspólnych interesach zawodowych.

 

Jako rzecznik zajmowałam się w ostatnim czasie sprawą wezwania lekarza do zapłacenia kary refundacyjnej po pięciu latach od złożonych przez niego wyjaśnień w Narodowym Funduszu Zdrowia. W mojej ocenie takie postępowanie godzi w zasadę prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do jego uczestników, a także w zasady współżycia społecznego i dobre obyczaje. Stanowczo nie zgadzam się, aby NFZ, jako podmiot odpowiedzialny za finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom, prowadził postępowanie z przerwami trwającymi po kilka lat, co jest również niezgodne z kodeksem postępowania administracyjnego. Ponadto po przeprowadzeniu analizy sprawy zgłoszonej do mojego biura nie zgodziłam się również ze stanowiskiem NFZ, w którym czytamy, że popełnienie błędu przy wystawianiu recepty, polegającego na wpisaniu nieprawidłowego numeru PESEL, powoduje możliwość dochodzenia kary. W przedmiotowej sprawie lekarz zaordynował lek osobie uprawnionej, a zatem nie doszło do otrzymania nienależnej refundacji przez pacjenta. Moim zdaniem niepoprawny PESEL czy też inne uchybienia nie mają znaczenia dla zasadności refundacji. Mimo to NFZ nałożył na lekarza karę. W związku z tym zwróciłam się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o wprowadzenie wewnętrznej procedury prowadzenia postępowania kontrolnego, która będzie narzucała NFZ obowiązek informowania strony tego postępowania o terminie jego zakończenia, aby zapobiec sytuacjom, w których lekarz pozostawałby w niepewności co do statusu prowadzonego postępowania.

 

Jako rzecznik praw lekarza zauważam w zgłaszanych sprawach niepokojącą tendencję obwiniania lekarzy, którzy prawie zawsze są na przegranej pozycji w stosunku do Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast fundusz ma całkowitą dowolność w stosowaniu przepisów kodeksu administracyjnego, jak również w ocenie danej sytuacji. Uważam to za niedopuszczalne i będę się starała w nowej kadencji wpłynąć na zmianę stosunku NFZ do lekarzy i lekarzy dentystów w zakresie refundacji recept.

 

W nowej kadencji moje biuro będzie otwarte dla Państwa przez dwa dni w tygodniu. Informacja o dniach dyżuru znajdzie się na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W przypadku pytań możecie Państwo kontaktować się telefonicznie od poniedziałku do piątku przez moje biuro, tel.: 22 54 28 328.

 

Proszę zwracajcie się Państwo do mnie ze wszystkimi problemami zawodowymi. <

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum