29 sierpnia 2023

VIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej

Organizowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Zakład Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego razem z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie i Komisją ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie konferencja odbędzie się pod koniec września. To kolejny przykład ścisłej współpracy między stomatologicznym środowiskiem akademickim, samorządem zawodowym i przedstawicielami towarzystw naukowych na terenie naszej izby.

autor: MICHAŁ NIEPYTALSKI

Dwudniowa konferencja rozpocznie się w piątek, 29 września, od części warsztatowej. Następnego dnia, oprócz warsztatów, odbędą się wykłady. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali goście z Norwegii i Holandii.

My pomagamy w tym przedsięwzięciu przede wszystkim organizacyjnie, ale myślę, że jesteśmy też gwarantem, że wiedza i umiejętności przekazywane podczas konferencji będą najwyższej jakości. Jesteśmy dumni, że tak znakomite instytucje chcą z nami współpracować po raz kolejny – wyjaśnia wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów Dariusz Paluszek.

To konferencja dla lekarzy klinicystów. Osób, które naprawdę pracują w swoich gabinetach, z pacjentami. Dlatego organizujemy mnóstwo warsztatów praktycznych, dzięki którym uczestnicy będą mogli kształtować umiejętności nie tylko czysto medyczne, ale także np. z zakresu komunikacji z pacjentem w wieku rozwojowym. To bardzo ważne, bo w programie kształcenia akademickiego takich zajęć nie ma zbyt dużo. Do udziału w zajęciach zaprosimy tzw. pacjentów standaryzowanych. Dla miłośników nowinek naukowych przygotowaliśmy natomiast sesję plakatową poświęconą osiągnięciom i wynikom badań młodych polskich stomatologów naukowców – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes PTSD i dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

Prof. Olczak-Kowalczyk jest także konsultantem krajowym w dziedzinie stomatologii dziecięcej. W komitecie naukowym konferencji zasiada obok niej dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka, mazowiecka konsultant wojewódzka w tej samej dziedzinie. Dlatego „Puls” zapytał je, czy należy ten fakt traktować jako przykład współpracy konsultantów.

Myślę, że wszystkie nasze funkcje są ze sobą powiązane [Anna Turska-Szybka jest ponadto adiunktem Zakładu Stomatologii Dziecięcej, którym kieruje prof. Olczak-Kowalczyk – red.]. Powstał swego rodzaju układ naczyń połączonych. Poza tym wszystkie działania na poziomie poszczególnych województw są scalane przez panią profesor. Zresztą myślę, że na naszej konferencji obecni będą też inni konsultanci wojewódzcy. Dodam, że jest ona jednak przeznaczona nie tylko dla osób pełniących istotne funkcje w ochronie zdrowia, ale dla wszystkich zainteresowanych tematem pedodoncji, m.in. rezydentów, a nawet adeptów zupełnie innych specjalizacji – przekonuje Anna Turska-Szybka.

Potrzebę wyznaczenia tak szerokiego grona odbiorców wyjaśnia Dariusz Paluszek: – Lekarz dentysta w polskich realiach jest kimś na kształt stomatologicznego lekarza pierwszego kontaktu, leczy całe rodziny wielopokoleniowe. De facto każdy z nas ma kontakt z pacjentem dzieckiem. Dlatego to, co podczas konferencji proponuje PTSD, jest tak niezmiernie ważne.

Temat komunikacji z pacjentem, o którym w rozmowie z „Pulsem” wspomniała prof. Olczak-Kowalczyk, zostanie omówiony podczas piątkowej sesji warsztatowej „Jak rozmawiać z pacjentem dzieckiem i jego opiekunem w gabinecie stomatologicznym?”. Wydawać by się mogło, że techniki dentystyczne i sprzęt medyczny się zmieniają, ale sposoby komunikacji pozostają względnie stałe. Ludzie są tacy sami jak chociażby 70 lat temu, więc jeśli raz poznamy zasady komunikacji, nie ma konieczności kształcenia ustawicznego w tym zakresie. Prezes PTSD przekonuje jednak, że to tylko pozory.

Oto przykład: 70 lat temu nie zważano na emocje dziecka, tylko wciskano do buzi „metalowy palec”, stomatolog robił, co musiał. Taka była proza ówczesnego życia. Dziś takie metody są już nie do pomyślenia, staramy się prowadzić leczenie maksymalnie bezstresowo, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza w stanach ostrych. Dlatego tak ważne jest kształtowanie umiejętności komunikacyjnych, zdolności lekarza do wpływania na zachowanie dziecka, a przede wszystkim zachowanie rodzica towarzyszącego małemu pacjentowi. Podczas naszej konferencji warsztaty poprowadzi dr Antonina Doroszewska, autorka programu kształcenia z zakresu komunikacji dla studentów WUM, również dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego – podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk. Jej zdaniem istotnym zadaniem jest utrzymanie płynnej komunikacji w sytuacji, kiedy w gabinecie dentystycznym oprócz lekarza i pacjenta jest także rodzic oraz pomoc dentystyczna.

VIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej odbędzie się na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod patronatem honorowym rektora uczelni. Zapisy są prowadzone przez stronę internetową: konferencja2023.ptsd.net.pl.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum