25 września 2023

Receptomat

Regulacje i akty prawne dotyczące preskrypcji leków pojawiają się w ostatnich tygodniach w takim tempie, jakby generował je… receptomat. Nic dziwnego, że nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze gubią się w nowych przepisach.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach w opiece zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, rozszerzona została lista osób uprawnionych do stuprocentowej refundacji leków. Teraz takie uprawnienia przysługują osobom poniżej 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia.

Oczywiście pod warunkiem, że recepta wystawiana jest przez lekarza w ramach usługi finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci często nie zdają sobie z tego sprawy. Biorąc pod uwagę, jak ogromną część ambulatoryjnej opieki specjalistycznej świadczy się w naszym kraju w ramach prywatnych wizyt, na lekarzy spada nieprzyjemny obowiązek wyprowadzenia pacjentów z błędu, w jaki mogły ich wprowadzić entuzjastyczne zapowiedzi polityków.

Kolejne wyzwanie dla lekarzy stanowią kolejki pacjentów, które ustawiły się do przychodni POZ po recepty na leki przepisane już wcześniej, ale bez refundacji. Świadczeniobiorcy słusznie obawiają się, że recepta wystawiona np. 10 sierpnia na lek bezpłatny od 1 września może nie przekonać aptekarza do zwolnienia pacjenta z opłaty. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się z pytaniem do minister Katarzyny Sójki: „Czy o wydaniu przez aptekę bezpłatnego leku pacjentom powyżej 65. roku życia i do ukończenia 18 lat powinna decydować data wystawienia recepty, czy termin zgłoszenia się do apteki?”. Wydaje się, że przydałby się tu kolejny akt prawny, bo prawniczka Katarzyna Smak z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Podsiadły-Gęsikowska, Powierża, świadczącej pomoc prawną członkom naszej izby w ramach programu „Prawnik dla lekarza”, wyjaśnia: – Recepty sprzed wejścia w życie nowelizacji przepisów nie mogą zostać „automatycznie” konwalidowane, więc pacjenci zmuszeni będą do ponownej wizyty u lekarza POZ lub lekarza specjalisty udzielającego świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Sprawę komplikuje fakt, że zmiany w prawie spowodowały powstanie kolejnego koszyka leków refundowanych – z bezpłatnymi lekami dla dzieci. Jak często bywa po ogłoszeniu takiej listy, wzbudza ona kontrowersje. „Gdy czytam listę wprowadzonych darmowych leków dla dzieci, przecieram oczy ze zdumienia: 18 antybiotyków, w tym trzy do stosowania dożylnego (w domu?). Równa się to promowaniu szkodliwego stosowania antybiotyków, selekcji szczepów antybiotykoopornych” – napisał w serwisie X prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak.

Co ciekawe, są leki, które znalazły się zarówno na liście darmowych, jak i na liście częściowo refundowanych. Jednocześnie podczas prywatnej wizyty lekarz nadal może wypisać receptę z częściową refundacją, ale ze stuprocentową – nie. Należy się więc zastanowić, czy w takim razie nie jest to naruszenie zasady równości wobec prawa i dyskryminacja osób korzystających z prywatnej opieki zdrowotnej. Tym bardziej że nie korzystają z niej wyłącznie osoby dobrze sytuowane. Czasem jest to konieczność spowodowana niedostępnością tych usług w ramach państwowej opieki zdrowotnej.

Na koniec warto przypomnieć, że kary za niewłaściwe zdaniem NFZ wystawianie recept z refundacją są zmorą wielu lekarzy. Kilka miesięcy temu Polskę obiegły informacje o gigantycznych karach (sięgających setek tysięcy złotych) nałożonych na lekarzy wystawiających preskrypcje na jeden z preparatów mlekozastępczych, koniecznych w terapii dzieci z ciężkimi alergiami. Na fali protestów przeciwko karom w marcu ministerstwo oświadczyło: „Jeszcze w tym roku powinna powstać funkcja, która lekarskim aplikacjom gabinetowym pozwoli z automatu wstawić do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji. W Ministerstwie Zdrowia rozpoczyna prace nad tym rozwiązaniem specjalny zespół”.

Zegar tyka.

Czytaj także: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza rozpoczęcie współpracy z Okręgową Izbą Aptekarską w Warszawie (OIA) w zakresie konsultacji dotyczących zasad wystawiania recept i obrotu produktem leczniczym w aptece. O wsparcie może poprosić każdy lekarz, a odpowiedź uzyska w 24h.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum