27 października 2023

Kick off Meeting 2023. Stażyści – lekarze przyszłości

Prelekcje poświęcone biznesowej stronie medycyny, blaski i cienie chirurgii, pracy na SOR, w POZ. Dla innych pierwsze kroki w obrazowaniu narządów jamy brzusznej. Ciekawi goście, prelegenci, przedstawiciele samorządu i stażyści. Taki był czwarty już Kick off Meeting, który w Hotelu Windsor w Jachrance 7 października zgromadził blisko 160 uczestników.

 

autor: ELŻBIETA TRYBUS

Perspektywy, jakie oferuje dziś rynek pracy, zwiększają aktywność lekarzy i kuszą możliwościami. Aby pomóc stażystom w zawodowych wyborach, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wraz z Komisją Młodych Lekarzy co roku organizuje spotkania szkoleniowo-integracyjne Kick off Meeting. Ich formuła od początku ma na celu przekazanie kompleksowej wiedzy o branży medycznej i roli samorządu.

Izba bliżej lekarzy

Październikowe spotkanie zainaugurowali Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie, która powitała stażystów, i Piotr Pawliszak, prezes ORL. Podkreślając hasło tej kadencji „Izba bliżej lekarzy”, omówił rolę samorządu i benefity, z których może korzystać każdy lekarz należący do OIL w Warszawie.

Bardzo się cieszę, że jesteście dziś z nami, i jednocześnie witam was w rodzinie! – mówił do stażystów. – Dołączacie do dużej społeczności osób wykonujących zawód zaufania publicznego i stajecie się częścią samorządu. Jednocześnie chciałem wam pogratulować, ponieważ stajecie się lekarzami w czasach, kiedy ten tytuł realnie jeszcze coś znaczy. Możecie być z siebie dumni.

Chirurgia, interna, a może firma?

Część wykładową Kick off Meeting rozpoczęła Klaudia Gutowska, przewodnicząca Komisji Młodych Lekarzy ORL w Warszawie. W swojej „Krótkiej historii młodej lekarki” opowiedziała o perspektywach, jakie daje zawód lekarza, i doświadczeniu nabytym w firmie farmaceutycznej, gdzie zajmuje się projektowaniem badań obserwacyjnych. Wskazała różnice między pracą w firmie i szpitalu, ale też zwróciła uwagę na to, w jaki sposób łączyć i wykorzystywać doświadczenie medyczne na rynku farmaceutycznym i nie tylko. Uczestnictwo w badaniach klinicznych o zasięgu globalnym lub obserwacyjnych, typu RWE, uniknięcie dyżurów i szansa osiągnięcia równowagi między pracą a życiem osobistym oraz rozwój w zakresie eksperckim – to jej zdaniem kluczowe zalety tej pracy.

Ci, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w dziedzinach medycznych i zdobyć tytuł specjalisty, mają do wyboru specjalizacje zabiegowe i niezabiegowe. Aby nie mieć wątpliwości i nie żałować wyboru, dobrze wziąć pod uwagę m.in. rodzaj ośrodka, który ze względu na profil zapewnia zaplecze potrzebne do rozwoju i późniejszej pracy naukowej bądź zabiegowej. O tym wszystkim rozmawiano podczas popołudniowej debaty, poświęconej drodze zawodowej po stażu i wyborom specjalizacji, moderowanej przez dr Gutowską. Gośćmi byli lekarze rezydenci, którzy z perspektywy własnej praktyki przedstawili wady i zalety chirurgii oraz interny. Zawodowa ciekawość, zainteresowanie pacjentem i zaangażowanie w pracę ich zdaniem powinno cechować każdego lekarza, niezależnie od wybranej specjalizacji.

Każdy lekarz uczy się sam. Ordynator wskaże wam drogę rozwoju, ale to wy wyciągacie wnioski, to wy się uczycie i to od was będzie zależało, jak wnikliwie i skutecznie – podsumował debatę Piotr Gorczyca, chirurg.

Własna działalność lub startup

Nowym możliwościom i biznesowej stronie medycyny poświęcono łącznie cztery wykłady, wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z prezentacji Rafała Sawickiego i mec. Adama Twarowskiego młodzi lekarze mogli się dowiedzieć, jakie są rodzaje praktyki lekarskiej, jak krok po kroku zakładać własną działalność, m.in. jak ją rejestrować w urzędach oraz w OIL. Adam Twarowski w odniesieniu do influencer marketingu i najnowszych trendów w mediach społecznościowych poruszył temat reklamy oraz podkreślił prawa i obowiązki w tym zakresie związane z prowadzeniem praktyki lekarskiej.

Dla tych, którzy nie potrzebują w swoich zawodowych doświadczeniach bezpośredniego kontaktu z pacjentem, nie ekscytuje ich praca naukowa ani farmakologia kliniczna, lecz bardziej twórcza przestrzeń do rozwoju medycznych pasji, alternatywą może być startup technologiczny i innowacyjne rozwiązania, np. w obszarze bezpieczeństwa danych. Te zagadnienia omówił Jędrzej Skorupka.

Medycyna przyszłości i stylu życia

Zastosowanie sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia będzie w przyszłości znacznie szersze, gdy uświadomimy sobie jej znaczenie. W Polsce obecnie tylko 6 proc. szpitali i 3 proc. POZ oraz AOS korzysta z rozwiązań AI. Tymczasem rynek pokazuje, że w ciągu kilku lat powszechnym rozwiązaniem staną się centra telemonitoringu – szpitale do cyfrowej koordynacji procedur innych szpitali, chatboty, zautomatyzowane urządzenia do standaryzacji danych i komunikacji, medycyna personalizowana. Co to w praktyce oznacza dla młodych lekarzy?

Dokładniejsze diagnozy i skrócenie czasu poświęconego na zadania administracyjne oraz bezpieczeństwo danych pacjenta. A także większą wiedzę lekarza i wzrost zainteresowania nowymi technikami. To z kolei wpłynie na jakość relacji lekarza z pacjentem, który z petenta zacznie być partnerem. Dlatego, wchodząc w nowe czasy, trzeba wiedzieć, jak rozmawiać z chorym i jak mu pomóc – podkreślał w swojej prelekcji lek. Jakub Chwiećko.

Medycyna przyszłości będzie oparta na jakości i współpracy całego zespołu medycznego, w którym różne kompetencje specjalistów synergicznie wspierają zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Na tym skupia swoją działalność Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, o czym w kontekście prewencji i prawidłowych nawyków w życiu lekarza mówiła Olga Rostkowska.

Wiele dróg i jedna decyzja. Rób to, co lubisz!

Prelekcje i warsztaty odbywały się równolegle w czterech salach, w pięciu blokach czasowych. Przy pełnej widowni prowadzone były wykłady o zabiegu przetaczania krwi i płynoterapii, zasadach prowadzenia dokumentacji medycznej, systemach wystawiania e-recept. Ważnym tematem i częścią każdej praktyki jest opieka nad pacjentem terminalnym. Mówił o tym, poruszając kwestię empatii i właściwych relacji lekarza z chorym, wiceprezes ORL w Warszawie Tomasz Imiela. Dobrą frekwencją cieszyły się także prelekcje Michała Duckiego o dynamice pracy lekarza na SOR i Małgorzaty Terleckiej-Maciejewskiej, która przybliżyła pracę w NiŚOZ, prezentując przypadki, z jakimi lekarz może się spotkać, oraz procedury, jakie go obowiązują. Ci, którzy rozważają rozpoczęcie własnej praktyki, mieli okazję wysłuchać wskazówek rzecznika prasowego OIL w Warszawie Olgi Rasińskiej, jak prowadzić media społecznościowe, aby zachować wiarygodność i nie zniszczyć swojej marki.

Przez cały czas trwania wykładów stażyści mogli uczestniczyć w warsztatach „USG jamy brzusznej”, które poszerzały dotychczasową formułę Kick off Meeting i spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Młodzi lekarze zapoznali się z anatomią ultrasonograficzną narządów, technikami badania USG i obsługą aparatu. Warsztaty prowadzone były na czterech stanowiskach, w małych grupach, pod nadzorem operatorów.

Tegoroczny Kick off Meeting niewątpliwie pokazał stażystom, że bycie lekarzem to nie wszystko. Możliwości rozwoju w ochronie zdrowia jest dziś naprawdę wiele i nie ma lepszej czy gorszej drogi. Każda bowiem ma zalety i wady, a tym, co powinno motywować w jej wyborze, jest przede wszystkim pasja.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum