26 stycznia 2024

Vademecum lekarza przedsiębiorcy. Podatki – jaka formę wybrać

Forma opodatkowania ma ogromne znaczenie dla naszych finansów. Od niej zależy, jak wysoki podatek trafi od nas do budżetu państwa. Nie ma jednak prostej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj opodatkowania wybrać.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

 

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się nad kwestiami, które mogą Ci w tym pomóc. Mają bowiem realny wpływ na stan Twego portfela.

 

  1. Wydatki związane z działalnością gospodarczą

 

Gdy będziesz kupował dużo specjalistycznego sprzętu, elementów wyposażenia, leków, materiałów medycznych etc., Twoje koszty uzyskania przychodu będą znaczne. W takim przypadku wybranie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zapewniającego korzystniejszą stawkę podatkową, nie sprawi, że zapłacisz niższy podatek, niż wtedy, gdy wybierzesz podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dlaczego? Bo opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uniemożliwia pomniejszanie przychodów o koszty ich uzyskania. Natomiast dla przedsiębiorców, których koszty uzyskania przychodu są niskie, ta forma bywa atrakcyjna.

 

  1. Składka zdrowotna

 

Zgodnie ze zmianami, które weszły w życie od 2022 r., wysokość składki jest uzależniona od wybranej formy opodatkowania. Innymi słowy: procent dochodu, jaki oddajesz w formie składki zdrowotnej, zależy od tego, jaki rodzaj opodatkowania wybrałeś. Kwota składki zdrowotnej nie jest stała. W Polsce wynosi 9 proc. lub 4,9 proc. dochodu przedsiębiorcy.

 

Jeśli rozliczasz się według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych, musisz odprowadzać składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu z działalności gospodarczej. Jeśli zaś płacisz podatek liniowy, w ramach składki zdrowotnej odprowadzasz 4,9 proc. swojego dochodu z działalności.

 

W przypadku gdy wybrałeś podatek dochodowy, płacony ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, Twoja miesięczna składka zdrowotna wyniesie 9 proc. zryczałtowanej podstawy. Zryczałtowana podstawa to kwota przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w IV kwartale roku poprzedniego. Tę wartość co roku w styczniu aktualizuje Główny Urząd Statystyczny. W 2023 r. przeciętne wynagrodzenie przyjmowane do obliczenia podstawy składki zdrowotnej przez ryczałtowców wynosiło 6965,94 zł.

 

Jeśli płacisz kartą podatkową, podstawą wymiaru Twojej składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące 1 stycznia danego roku, czyli w 2024 r. wyniesie 381,78 zł miesięcznie.

 

Żadnego przedsiębiorcy nie ominie tzw. roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Jeśli po rozliczeniu rocznym okaże się, że zapłaciłeś wyższe składki zdrowotne niż roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalona od rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaty. A jeśli kwota wpłaconych przez Ciebie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest niższa niż roczna składka, musisz dopłacić różnicę.

 

  1. Strata podatkowa

 

Na wstępnym etapie działalności i/lub kiedy planujesz duże inwestycje, wydatki mogą okazać się wyższe niż przychody, które uzyskasz. W takiej sytuacji korzystne będzie opodatkowanie, które przewiduje możliwość powstania straty podatkowej, czyli podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

 

  1. Współmałżonek

 

Jeśli planujesz wspólne rozliczenia, musisz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych. Uzyskiwanie przychodów opodatkowanych według stawki liniowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyklucza wspólne opodatkowanie.

 

  1. Ulgi podatkowe

 

Każda forma opodatkowania charakteryzuje się innym zestawem ulg, z których mogą korzystać podatnicy. Opodatkowanie w formie liniowej pozbawia możliwości skorzystania z istotnej części ulg podatkowych.

 

  1. Księgowość

 

Nie tylko rodzaj działalności determinuje formę, w jakiej będziemy obowiązani prowadzić księgowość naszej firmy. Również typ opodatkowania, na jaki się zdecydujemy, zmusi nas do prowadzenia rozliczeń księgowych w określonej formie.

– w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym – podatkowa księga przychodów i rozchodów,

– w przypadku przekroczenia limitu 2 mln euro przychodów netto w poprzednim roku podatkowym – księgi rachunkowe,

– w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – ewidencja przychodów.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum