22 marca 2024

Działanie interdyscyplinarne

Za nami IV Konferencja „Empatia a umieranie i śmierć”, którą OIL w Warszawie zorganizowała 9 marca wspólnie z Instytutem Dobrej Śmierci.

 

tekst MAŁGORZATA HNAT

 

Konferencja zatytułowana tym razem: „Aby godnie umrzeć, potrzebna jest cała wioska” poświęcona została zespołowej opiece nad odchodzącym człowiekiem.

 

Naszym przesłaniem jest podkreślenie ogromnej wartości takiej opieki. Dla umierającej osoby bardzo ważny jest kontakt z drugim człowiekiem – obecność i troska rodziny. Ale i pomoc profesjonalistów oraz wolontariuszy może być kluczowa dla zadbania o potrzeby odchodzącej osoby – powiedział „Pulsowi” Tomasz Imiela, wiceprezes ORL w Warszawie.

 

Genezę tematu tegorocznej konferencji przybliżyła dr n. med. Agata Malenda w wykładzie wprowadzającym. – Bardzo trudno zaopiekować się umierającym pacjentem w pojedynkę. Dlatego chcielibyśmy stworzyć praktyki, które pozwolą nam współdziałać – wyjaśniła prelegentka.

 

W interdyscyplinarnym gronie prelegentów poruszone zostały zagadnienia profilaktyki wypalenia zawodowego osób sprawujących opiekę nad pacjentami będącymi u schyłku życia, wyzwania opieki paliatywnej w zakładach opiekuńczo-leczniczych, aspekty prawne odstąpienia od terapii daremnej, problem ciąży i porodu kobiet po prenatalnej diagnozie o letalnym rokowaniu dla dziecka. Eksperci omawiali też tematy związane z „niewidzialnym” rodzeństwem chorujących dzieci, rolą wolontariuszy w opiece nad pacjentem umierającym oraz prowadzeniem rozmów o śmierci i umieraniu.  

 

Kierunek: działanie kolektywne

 

Ważne, by zawsze zaspokajać podstawowe potrzeby fizjologiczne i psychiczne – żeby nie bolało, nie było duszno, zimno, żeby umierający człowiek nie był głodny i żeby się nie bał. Zadaniem zespołu jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, możliwego komfortu, uczucia akceptacji i szacunku, obecności bliskich, a nawet chwil szczęścia w ostatnim okresie życia – stwierdził wiceprezes Imiela.

 

Zdaniem dr Malendy w skład zespołu interdyscyplinarnego, zajmującego się odchodzącym pacjentem, powinni wejść: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie, opiekunowie medyczni, wolontariusze, duchowni, dietetycy, rodzina.

 

Opieka paliatywna a system ochrony zdrowia

 

Konferencja zwraca uwagę na perspektywę duchową, relacyjną w odchodzeniu. Oprócz lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów, pracowników hospicjów i prawników zostali na nią zaproszeni teologowie, przedstawiciele nauk humanistycznych, m.in. dr n. o zdr. Urszula Tataj-Puzyna, franciszkanin o. Cordian Szwarc, a także doula umierania Anja Franczak, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci.

 

Rozmawiano o wartościach opieki paliatywnej i należnym jej miejscu w systemie ochrony zdrowia.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum