29 kwietnia 2024

Kongres „Rzecznicy Zdrowia 2024”

Zdrowie kobiet, finansowanie ochrony zdrowia, leczenie chorób rzadkich, wyzwania związane z opieką domową i długoterminową – to kilka z najważniejszych tematów poruszonych podczas Kongresu „Rzecznicy Zdrowia”, który miał miejsce w Warszawie w pierwszej połowie kwietnia.

 

autor: MICHAŁ NIEPYTALSKI

Konferencja odbyła się w warszawskim Centralnym Domu Technologii i od rozmowy o technologii się zaczęła, konkretnie o technologii zapłodnienia pozaustrojowego. Dyskusję zdominował szykowany przez rząd program refundacji in vitro. Szczególną uwagę uczestniczki tego panelu („Zdrowie kobiet”) poświęciły wsparciu płodności kobiet chorych onkologicznie, które także ma zostać objęte programem refundacji. – Młode kobiety chore onkologicznie są bardzo świadome, nie tylko chcą wiedzieć, jak będzie przebiegało leczenie, ale również zadbać o jakość swojego życia, więc jednym z poruszanych tematów była kwestia onkopłodności. Chcą być zdrowymi mamami zdrowych dzieci – mówiła Magdalena Kardynał, założycielka i prezes Fundacji OmeaLife wspierającej kobiety chorujące na raka piersi. Wiceminister zdrowia prof. Urszula Demkow zwróciła natomiast uwagę na problemy związane z chorobami dna miednicy. Zaapelowała, by mówić o nich więcej i „odczarować” ów temat, który dla wielu kobiet jest wstydliwy i wpływa na drastyczne obniżenie jakości ich życia.

 

W dyskusji dotyczącej finansowania ochrony zdrowia wziął udział m.in. prezes NRL Łukasz Jankowski, który zwrócił uwagę na organizacyjne problemy zawiadowców systemu. – W mojej ocenie Ministerstwo Zdrowia dziś zajmuje się nie zdrowiem, tylko wszystkim innym – polityką społeczną, finansami, polityką na szczeblu globalnym – przekonywał dr Jankowski. Dr Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, przedstawił niebezpieczeństwa wynikające z ustawowych progów finansowania ochrony zdrowia. Przede wszystkim na podnoszenie wydatków de facto fikcyjne, skoro za punkt odniesienia przyjmuje się PKB sprzed dwóch lat, kiedy inflacja była relatywnie wysoka. Z drugiej strony jego zdaniem podniesienie płacy minimalnej przy zachowaniu wydatków na OZ tylko na poziomie wymaganym przez tzw. Ustawę 7 proc., spowoduje, że więcej będziemy wydawać na pensje, a na samo leczenie – mniej.

 

Równolegle z panelami dyskusyjnymi trwały debaty oksfordzkie. Podczas jednej z nich, poświęconej chorobom rzadkim, Dorota Korycińska, działaczka społeczna zaangażowana w tworzenie zasad opieki nad pacjentami z neurofibromatozami (NF), zwracała uwagę na oszczędności, jakie zarówno pacjentom, jak i płatnikowi przynosi koordynacja leczenia. – Stworzyliśmy plan opieki koordynowanej dla NF, wcześniej marnowaliśmy czas swój i lekarzy na nieefektywną diagnostykę – podkreślała. Tę „odyseję diagnostyczną” jej zdaniem udało się wreszcie wyeliminować.

 

Pośród wielu interesujących wątków debaty poświęconej bezpieczeństwu lekowemu (takich jak lokalna produkcja leków, zależność Unii Europejskiej od produkcji farmaceutyków w Chinach) znalazł się ten dotyczący leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych sprzedawanych w kioskach oraz sklepach spożywczych. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków zwracał uwagę na to, że nikt nie kontroluje ilości tych leków w obiegu ani nawet liczby placówek, w których można je kupić. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z zaopatrzeniem w sytuacjach nadzwyczajnych może się to okazać nie lada problemem.

 

W dwudniowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, placówek medycznych oraz innych przedsiębiorstw z sektora zdrowotnego, reprezentanci pacjentów i grup zawodowych pracujących w ochronie zdrowia, a także przedstawiciele medialni wspomnianych instytucji i dziennikarze. Organizatorzy kongresu – działacze Fundacji „Rzecznicy Zdrowia” – mają ambicje stworzyć dzięki niemu platformę dialogu i wymiany doświadczeń w systemie ochrony zdrowia. „Chcemy budować atmosferę do konstruktywnych rozmów o zdrowiu publicznym, jakości w ochronie zdrowia oraz propozycjach zmian w zakresie organizacji ochrony zdrowia” – piszą na swej stronie internetowej. Fundacja, której prezesem jest dziennikarka medyczna Marta Markiewicz, postawiła sobie za cel wspieranie właściwej dostępności i jakości usług w ochronie zdrowia. =

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum