20 maja 2024

Potencjalne nowe zawody w podstawowej opiece zdrowotnej

Zasady organizacji podstawowej opieki zdrowotnej są różne w poszczególnych krajach, m.in. w zależ­ności od ich wielkości, i mogą być ukierunkowane na lekarza pierwszego kontaktu/lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub bardziej na pracę zespołową. Świato­wa Organizacja Zdrowia na tym tle prezentuje szerokie ujęcie i do zespołu podstawowej opieki zdrowotnej zalicza także „grupę innych pracowników służby zdrowia, którzy mają dodatkowy wkład w opiekę nad pacjentem”. Podstawowy zespół najczęściej składa się z lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdro­wotnej, ale może także być wielodyscyplinarnym zespołem obejmującym nawet kilkudziesięciu specjalistów.

 

Proces starzenia się społeczeństwa oraz wzrost liczby zachorowań na choroby przewlekłe spowodują zwiększenie zapotrze­bowania na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, a w konsekwencji na personel wykwalifikowany w opiece nad osobami starszymi. Istnieje więc potrzeba kształto­wania funkcjonalnej opieki medycznej dla osób w podeszłym wieku. W kształceniu kadr medycznych widać wręcz tendencję do tworzenia nowych zawodów medycznych, nastawionych na świadczenie usług pie­lęgnacyjnych, w szczególności usług dla osób starszych i niesprawnych – pielęgniarki opieki długoterminowej (T. Karkowski, Dostosowywanie zasobów kadry medycznej do potrzeb starzejącego się społeczeństwa, „Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 1/2015, s. 82–94). Także w tym obszarze widoczny jest potencjał rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej.

 

POZ powinna mieć również szczególne zna­czenie w systemie opieki zdrowotnej ze względu na potencjał, jaki po­siada w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Poprawę stanu zdrowia Polaków i dłuższe życie w zdrowiu można osiągnąć, kładąc odpowiedni akcent właśnie na podtrzymywanie zdrowia i profilaktykę chorób, przede wszystkim chorób cywilizacyjnych o charak­terze przewlekłym, oraz tych, którym można zapobiegać. Bardzo istotne jest także zwalczanie czynników ryzyka, takich jak: nikotynizm, niezdrowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, alkohol, oraz – szczególnie w ostatnich latach – substancje psychoaktywne oraz uzależnienia behawioralne. Są to obszary, w któ­rych zespoły medycyny rodzinnej powinny również odgrywać większą rolę . W tak ujętej podstawowej opiece zdrowotnej kluczowe są więc wykwalifikowane kadry.

 

Należy też wspomnieć obserwowane w ostatnich latach zmiany w zakresie sposobu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Wyjątkowe znaczenie ma wprowadzanie rozwiązań informatycznych, których za­kres i skuteczność działania są w sposób szczególny uwarunkowane odpowiednimi kompetencjami personelu. Od kilku już lat wskazuje się, że wdrażanie rozwiązań informatycznych w podstawowej opiece zdrowot­nej jest ważnym i pilnym zadaniem. Mając na uwadze tak określone cele i zadania podstawowej opieki zdro­wotnej w systemie ochrony zdrowia, należałoby rozważyć rozszerzenie listy osób pracujących i współpracujących z zespołem POZ. Analiza zawodów istniejących w sektorze ochrony zdrowia pozwala dokonać ogólnego podziału na: osoby wykonujące zawód medycz­ny – jak unormowano w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej (u.d.l.) – jako uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dzie­dzinie medycyny, oraz inne osoby, takie jak: kadra administracyjna, osoby zajmujące się obsługą, pracownicy techniczni i gospodarczy.

 

Szczególnie zasadne wydaje się poszerzenie podstawowej opieki zdrowotnej o świadczenia pomocy psychologicznej, a zwłaszcza psychoterapeutycznej. Skoordynowana opieka psychologiczna (psychoterapeutyczna) lub psychiatryczna nad danym pacjentem wraz z lekarzem POZ pozwoliłaby uniknąć swoiste­go obciążania systemu opieki zdrowotnej, nie mówiąc już o pozy­tywnych, lecz trudno mierzalnych rezultatach dla rodziny pacjenta i jego otoczenia. Podczas prac legislacyjnych nad ustawą o podstawowej opiece zdro­wotnej rozważano, aby do zespołu POZ został włączony także diete­tyk (M. Skrzypek, K. Goral, Dietetyk jako zawód medyczny w świetle dokumentów międzynarodowych oraz polskich regulacji prawnych, „Hygeia Public Health” 1/2018, s. 67). Ostatecznie jednak dietetycy nie weszli w skład zespołów POZ. Nie oznacza to jednak, że dietetyk – analogicznie jak psycholog – nie może znaleźć się w zespole na zasadzie fakultatywnej. Należy bowiem przypomnieć, że zgodnie z art. 12 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (u.p.o.z.) w zakresie obowiązków leka­rza mieszczą się działania z zakresu profilaktyki chorób, podobnie jak w przypadku pielęgniarki i położnej, tj. działania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Świadczenia dietetyka mogłyby być więc uzupełnieniem w tym zakresie. Jego szczególną rolą jest edukacja i promocja zdrowego żywienia we wszystkich grupach społecznych. To szczególnie ważne wobec wielu chorób noszących miano „cywilizacyjnych”. Jednostki chorobowe, w których dietoterapia może być istotnym elementem procesu terapeutyczne­go, to przede wszystkim: otyłość, choroby nowotworowe, metaboliczne, choroby układu oddechowego, alergie, choroby nerek, układu sercowo-naczyniowego, żołądka, trzustki, wątroby, układu kostno-stawowego.

 

Kolejnym zawodem, którego przedstawiciele mogliby znaleźć miejsce w zespole POZ, jest fizjoterapeuta. W literaturze przedmiotu pod­kreśla się, że dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa i kończyn – w szczególności przewlekłe – stanowią bardzo poważny problem zarówno medyczny, jak i społeczno-ekonomiczny. Autorzy rekomendacji w zakresie fizjoterapii zespołów bólowych kręgosłupa w podstawowej opiece zdrowotnej podkreślają potrzebę zmian w tym zakresie, głównie przez wspomaganie procesu usprawniania realizowa­nego przez fizjoterapeutę w ramach POZ. Dzięki szybkiej diagnostyce i dostępowi do leczenia na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej w znacznym stopniu może się skrócić czas oczekiwania na wizytę w specjalistycznej przychodni rehabili­tacyjnej. Ograniczy to także liczbę zwolnień lekarskich z pracy oraz absencję chorobową, obniży koszty medyczne pośrednie i bezpo­średnie (Racjonalizacja kosztów w ochronie zdrowia, red. E. Nojszewska, Warszawa 2012). Autorzy rekomendacji, wydanej wspólnie przez Polskie Towarzystwo Fizjo­terapii, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, postulują skierowanie do leczenia na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej „prostych strategii (kine­zyterapii, masażu, fizykoterapii, pomo­cy technicznych, autoterapii, edukacji), które oprócz działań lekarza i fizjoterapeuty włączą aktywnie pacjenta do terapii”.

 

Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej to nie tylko zawody medyczne związane z bezpośrednim udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ale także zawody mające charakter pomocniczy. Pośród nich należy wskazać: sekretarki medyczne/sekretarzy medycznych (w tym asystentów medycznych), rejestratorki i rejestratorów oraz inżynierów i techników ze specjalizacją w ochronie zdrowia. Dobrze wykwalifiko­wana sekretarka medyczna może wnieść istotny wkład w efektywne działanie podmiotów leczniczych. Charakteryzując zakres obowiązków na tym stanowisku, najczęściej wskazuje się prace biurowe związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej. Zakres działania sekretarek medycznych może być jednak znacznie szerszy. Na gruncie obowiązujących przepisów mamy Rejestr Asystentów Medycznych, a jednocześnie nie unormowano pojęcia asystenta medycznego. Jako powód takiego stanu rzeczy w doktrynie wskazuje się okoliczność, że asystent medyczny nie został określony jako nowy zawód, ale jako pewnego rodzaju funkcja pełniona w procesie wystawiania e-zwolnień.

 

Kolejnym zawodem, który może stanowić bardzo efektywne wspar­cie w podmiotach POZ, jest rejestratorka medyczna/rejestrator medyczny. Zasadniczym celem pracy za­trudnionych na tym stanowisku jest przyjmowanie zgłoszeń pacjentów, ustalanie terminów świadczeń zdrowotnych, kierowanie pacjentów do właściwych pracowników ochrony zdrowia (głównie w obrębie danego podmiotu leczniczego) oraz, co szczególnie istotne, wsparcie w prowa­dzeniu dokumentacji medycznej osób objętych opieką. Zatrudnieni w tym charakterze mogliby również udzielać informacji o świadczeniach i weryfikować ubezpieczenia zdrowotne pacjentów.

 

O ile konserwacja i naprawa wyposażenia znajdującego się w podmiotach leczni­czych udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowot­nej nie nastręczają raczej trudności, istnieją bowiem serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne oferowane przez producentów, o tyle trudności mogą wystąpić w przypadku nagłych awarii. Wówczas cenne byłoby wsparcie techniczne, a zwłaszcza informatyczne. Personel medyczny w większości nie ma wystarczających kompetencji w tej dziedzinie. Dlate­go potrzebna wydaje się możliwość zatrudnienia (np. na zlecenie) nawet przez kilka czy kilkanaście podmiotów inżyniera lub technika medycznego ze znajomością informatyki medycznej. W krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych prowadzane są cało­dobowe dyżury inżyniera medycznego. To on odpowiada za bezpieczeń­stwo pacjentów, zwłaszcza na bloku operacyjnym, na którym stosuje się innowacyjną aparaturę. Potrzebę wprowadzenia zawodu inżyniera medycznego podkreślała również E. Piętka podczas konferencji naukowej „Wyzwania innowacyj­ności dla ekonomii i prawa w ochronie zdrowia” zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji UKSW (https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1411316,wyzwania-innowacyjnosci-dla-ekonomii-i-prawa-w-ochronie-zdrowia.html). Wprowadzenie do POZ tego zawodu łączy się także z procesami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa. Jak już była o tym mowa, problematyka ta wpisuje się bowiem w model opieki nad pacjentami przewlekle chorymi, także teleopieki/telemonitoringu. Jest to uwarunkowane umiejscowieniem podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdro­wia i wynikającym stąd ciągłym i kompleksowym charakterem opieki nad pacjentem. To właśnie na poziomie POZ lekarze są pierwszymi, którzy rozpoznają choroby cywilizacyjne, czyli dotykające największego odsetka społeczeństwa. Przy czym w podstawowej opiece zdrowotnej chodzi zwłaszcza o wsparcie teleinformatyczne.

 

Na tle rozwiązań prawnych obowiązujących w Polsce uzasadniony jest wniosek, że intencją usta­wodawcy, wskazaną już we wstępie uzasadnienia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, było „przygotowanie i wdrożenie odpowiedniej usta­wy, która zwiększy rolę POZ i zapewni skoordynowanie działań z innymi częściami systemu opieki zdrowotnej, zwiększy rolę profilaktyki i eduka­cji zdrowotnej, pozwoli na realizację kompleksowej i holistycznej POZ”. Nie powinien więc budzić wątpliwości cel regulacji, a mianowicie kompleksowe określenie następujących elementów: umiejscowienie podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia, wskazanie jej zadań i organizacji, a także zasad kontroli jakości świadczeń oraz źródeł finansowania. Z tego względu zasadne jest wzmocnienie tak rozumianej ochrony zdrowia o zawody, które usprawnią i rozszerzą zakres oraz jakość udzielanych przez nią świadczeń zdrowotnych.

 

Ze względu na statystycznie obserwowaną zwiększoną liczbę świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej, a tak­że podstawowy i pierwszy element systemu ochrony zdrowia, należy postulować rozbudowanie struktury podmiotów POZ tak, aby stały się – tam, gdzie to możliwie – centrum zdrowotnym, z bardzo wyraźnym jednak zastrzeżeniem, że powinna być tutaj zastosowana formuła fakultatywności. Biorąc pod uwagę organizacyjne trendy, a także istotne braki personelu medycznego (zwłaszcza pie­lęgniarek), należy odciążyć zawody medyczne od czynności admini­stracyjnych. Nawiasem mówiąc, postulat ten nie jest nowy, dyskusja nad potrzebą zmian organizacyjnych w służbie zdrowia trwa już wiele lat.

 

W dobie rozwoju techniki i informatyki potrzebne jest wsparcie techniczne i informatyczne podstawowej opieki zdrowotnej. Wraz ze wzrostem znaczenia telemedycyny, a także postępującego wciąż trendu informatyzacji służby zdrowia, zapewnienie sprawnej i wysoko specjalistycznej obsługi techniczno-informatycznej jest niezbędne.

 

Powyższe wnioski ze względu na ramy niniejszego artykułu są bardzo syntetycznie ujęte. Zostały jednak rozwinięte w monografii: S. Sikorski, R. Mędrzycki, Nowe zawody w podstawowej opiece zdrowotnej w Polsce, Warszawa 2021.

 

 

Sebastian Sikorski – adwokat, profesor uczelni, doktor habilitowany nauk prawnych w Katedrze Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum