24 czerwca 2024

Macierzyństwo w gabinecie stomatologicznym

Role społeczne pełnione przez kobiety najczęściej wiążą się z opieką nad innymi. Feminizacja zawodu lekarza dentysty oraz wysoki odsetek matek wśród kobiet, także wśród lekarek, są dowodami tego zjawiska. Role pełnione w życiu prywatnym i zawodowym konkurują o czynnik niezbędny do rozwoju – czas.

 

tekst Anna Prawdzik

Według opracowania GUS „Zasoby kadrowe w wybranych zawodach medycznych na podstawie źródeł administracyjnych w 2022 r.” kobiety stanowią 76,3 proc. lekarzy dentystów posiadających prawo wykonywania zawodu. Najwięcej kobiet pracujących bezpośrednio z pacjentem (20,6 proc. lekarek dentystek) należy do grupy wiekowej 30–39 lat.

 

Macierzyństwo poza skutkami biologicznymi i psychologicznymi ma także skutki socjologiczne oraz ekonomiczne. Wpisanie własnego rozwoju na różnych polach w rzeczywistość, której ważnym elementem staje się zapewnienie także dziecku warunków do rozwoju oraz stałej opieki, to wyzwanie, przed którym staje każdy rodzic, również lekarki dentystki. W medycynie jest to tym istotniejsze, że rozwój zawodowy jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem.

 

Charakterystyka branży stomatologicznej, należącej w większości do sektora prywatnego, w połączeniu z odpowiedzialnością zawodową za przeprowadzane zabiegi wpływa na dominację form zatrudnienia innych niż umowa o pracę. Skutkuje to niemożnością korzystania przez matki z wynikających z kodeksu pracy uprawnień lub ograniczonym zakresem tych uprawnień. Powoduje to, że szybki powrót do pracy bywa podyktowany względami finansowymi, nie tylko chęcią kontynuowania współpracy z danym gabinetem czy utrzymania bazy pacjentów.

 

Dane Eurostatu pokazują, że odsetek kobiet mających możliwość korzystania z elastycznego czasu pracy przez wzgląd na obowiązki rodzicielskie w Polsce należy do najniższych w UE. Specyfika form zatrudnienia w stomatologii z pewnością częściowo łagodzi ten problem, pozostaje jednak kwestia warunków pracy. Umożliwienie karmienia piersią lub użycia laktatora w miejscu pracy, zapewnienie odpowiedniej do tego przestrzeni i czasu powinno być powszechne. Trudności w tym zakresie napotykane są przez lekarki, choć lekarze podkreślają walory karmienia mlekiem matki.

 

Lekarki dentystki pracujące w małych czy większych gabinetach, robiące karierę naukową, nauczycielki akademickie lub przedsiębiorczynie to różne obrazy opisujące role zawodowe. W życiu prywatnym kobiety pełnią również fundamentalną rolę – rolę matki, która jest niezwykle istotna dla rozwoju dzieci.

 

Kobiety pracujące jako lekarki dentystki, znajdują się na styku dwóch wymagających ról społecznych: profesjonalnej i rodzicielskiej. Pogodzenie tych ról stanowi wyzwanie zarówno dla nich samych, jak i dla systemu, w którym funkcjonują.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum