24 czerwca 2024

Wakacyjna wyprawka stomatologiczna

Od mycia zębów nie ma wytchnienia, nawet w wakacje. Tym bardziej że problem z próchnicą u dzieci i młodzieży jest duży. „Wakacyjna wyprawka stomatologiczna” to akcja edukacyjno-profilaktyczna OIL w Warszawie, którą przeprowadzono w dwóch placówkach oświatowych w Serocku.

 

tekst Urszula Wolińska-Kułaj, redaktor naczelna „Pulsu”

 

Były lekcje zdrowia jamy ustnej, quizy, świetna zabawa i prezenty, czyli plecaki pełne gadżetów promujących higienę jamy ustnej. 6 czerwca wiedzę zdobywali uczniowie szkoły podstawowej, następnego dnia – przedszkolaki.

O tym, że o zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe, przekonywał Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów i jednocześnie pomysłodawca „Wakacyjnej wyprawki stomatologicznej”:

Blisko 98 proc. dzieci ma próchnicę. Bywa efektem zaniedbania, ale częściej – braku wiedzy. Zęby mleczne nie są zębami na chwilę. One warunkują prawidłowy rozwój szczęki, żuchwy w określonych płaszczyznach. To, czy mamy twarz płaską, okrągłą, ładniejszą, uwarunkowane jest rozwojem zębów mlecznych. Wyprawkę przygotowaliśmy we współpracy z firmą Colgate.

Zajęcia z dziećmi prowadziły studentki Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Przedszkolaki z tej placówki są bardzo zaangażowane, dzięki temu udaje się pokazać, że dbanie o zęby jest dziecinne proste. To nie ma być przykry obowiązek, lecz dobra zabawa – podkreślała Aleksandra Janik, studentka IV roku.

 

W akcji wzięła również udział prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

 

 

– Choroba próchnicowa jest chorobą wieloczynnikową, ale zasadnicze znaczenie ma obecność bakterii, które tworzą kwasy i lubią żyć w środowisku kwaśnym. Już u niemowląt bezzębnych powinny być oczyszczane wały dziąsłowe, podobnie język. Od pierwszego zęba konieczne jest szczotkowanie i to pastą do zębów z fluorem – wyjaśniała prof. Olczak-Kowalczyk.

 

 

Organizację „Wakacyjnej wyprawki stomatologicznej” wspierał również Artur Borkowski, burmistrz miasta i gminy Serock.

– Niemal 900 dzieci i ciekawa forma współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie! Oby więcej takich inicjatyw – podsumował.

 

 

 

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum