26 sierpnia 2024

O krwi i nie tylko

Potrzebna krew! – z tym apelem spotykamy się wyjątkowo często. Prośby o oddawanie krwi słyszymy w radiu, w telewizyjnych newsach, wyświetlają się nam w mediach społecznościowych. Choć krwiodawców nie brakuje, jednak stany magazynowe większości grup krwi nie są zadowalające. Dlatego ten numer „Pulsu” postanowiliśmy poświęcić zagadnieniom związanym z krwią.

W artykule „Płynie w nas krew…” Anetty Chęcińskiej znajdą Państwo ciekawe informacje, m.in. o karcie identyfikacyjnej grupy krwi, dzięki której można skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ponad godzinę. To „gadżet” mieszczący się w portfelu, może nawet cenniejszy od karty kredytowej…

tekst Urszula Wolińska-Kułaj, redaktor naczelna „Pulsu”

Krew pod lupę wziął profesor Jerzy Bralczyk. W swoim tekście wyjaśnił etymologię słowa, przywołał pokrewne wyrazy i omówił interesujące związki frazeologiczne.

Paweł Walewski zajął się natomiast ważną kwestią leczenia bólu i sprawą głośnego ostatnio fentanylu.

Ale zapraszam również do lektury lżejszych tekstów. Niedawno zakończyły się igrzyska olimpijskie, pozostańmy więc jeszcze chwilę w ich blasku. W rubryce #SPORT (na stronach wydzielonych kolorem beżowym) znajduje się rozmowa ze srebrnym medalistą olimpijskim, wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzejem Supronem. Zapaśnik opowiedział o swojej sportowej historii, oddaniu medalu, zdradził też receptę na zachowanie zdrowia.

W rubryce #KULTURA zamieściliśmy wywiad z Ewą Micke-Broniarek, kuratorką przygotowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawy prac Józefa Chełmońskiego. A tematem wiodącym jest „Babie lato”.

Lato powoli dobiega końca… Moja „pulsowa” droga również. Bardzo dziękuję Państwu za zaangażowanie – cenne wskazówki i uwagi. Dziękuję osobom, z którymi miałam okazję współpracować – prezesom, wiceprezesom, członkom Prezydium ORL w Warszawie, a także wszystkim pracownikom OIL w Warszawie. Gazeta nie ukazałaby się bez zespołu redakcji „Pulsu”, któremu także z całego serca dziękuję. Do zobaczenia, tym razem na antenie telewizyjnej!