26 sierpnia 2024

FELIETON WICEPREZESA: Bezpieczne wykonywanie zawodu

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspiera swoich członków w różnych aspektach ich działalności. Medycy powinni wykonywać swoją pracę bezpiecznie i świadomie, dlatego warto przypomnieć, co izba ma do zaproponowania lekarzom i lekarzom dentystom.

tekst JAKUB ZAKRZEWSKI, wiceprezes ORL w Warszawie

W obliczu dynamicznie zmieniających się przepisów oraz rosnących oczekiwań pacjentów pomoc prawna dla lekarzy staje się nieodzownym elementem codziennej praktyki medycznej.

 

Program „Prawnik dla lekarza” umożliwia wsparcie około 120 lekarzy miesięcznie. Wachlarz spraw jest bardzo szeroki, od naruszeń dóbr pacjenta po prawo pracy, m.in. analizę umów i klauzul zabronionych, oraz problemy rezydentów związane z organizacją i czasem ich pracy.

 

Należy pamiętać, że podstawą bezpiecznej praktyki jest obowiązkowe (w przypadku indywidualnej praktyki) i dobrowolne (etat, umowa-zlecenie) ubezpieczenie lekarza i lekarza dentysty, np. od naliczania kosztów niesłusznej refundacji czy kosztów pomocy prawnej. Ubezpieczenie obowiązkowe jest finansowane przez OIL w Warszawie w ramach opłacanej składki członkowskiej.

 

Warto wspomnieć również, że każdy lekarz ma obowiązek aktualizowania informacji o miejscu wykonywania działalności leczniczej w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą; taki wpis był do niedawna opłacany przez lekarza, obecnie jest refundowany przez OIL w Warszawie.

 

Niewątpliwie bezpieczne wykonywanie zawodu lekarza jest związane również z ustawicznym kształceniem. Wymagane punkty edukacyjne są potwierdzane przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego OIL w Warszawie. Lekarze, którzy zdobyli 200 punktów edukacyjnych w okresie rozliczeniowym (lub 100 punktów edukacyjnych w okresie ogłoszonej epidemii), mogą skorzystać z dodatkowego benefitu przyznawanego z inicjatywy OIL w Warszawie – refundacji szkoleń i materiałów edukacyjnych w wysokości do 2000 zł brutto raz na dwa lata.

 

Przypominamy też o możliwości skorzystania z pomocy mediatora i okręgowego rzecznika praw lekarza, którzy uczestniczą m.in. w sporach zbiorowych i sprawach dotyczących większej liczby lekarzy, a także w sprawach precedensowych dla środowiska medycznego.

 

Analiza spraw i pracy Okręgowego Sądu Lekarskiego i Biura Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej może dać członkom izby szerszą wiedzę o aktualnym orzecznictwie i problemach, które dotyczą środowiska lekarskiego.

 

Omówiłem tylko część zagadnień, które są ważne dla bezpiecznego wykonywania zawodu przez lekarzy i lekarzy dentystów. Wszystkie informacje regularnie przedstawiamy na naszej stronie internetowej i w „Pulsie”.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum