20 września 2024

Z sercem o sercu

Od wieków serce uznawano za siedzibę życia – tam mieściła się nasza siła, uczucia, emocje, czyli wszystko, co stanowiło o naszym istnieniu. Prof. Jerzy Bralczyk pisze w swoim felietonie: „Jest ono niekwestionowanym siedliskiem uczuć i emocji, a właściwie wszystkiego, co dla nas drogie”. Jakże zatem można naruszyć tak święty organ? Jak go naprawić, gdy szwankuje? Operować? 

tekst Aleksandra Sokalska, redaktor naczelna „Pulsu”

Przecież taka operacja wiązałaby się z zatrzymaniem pracy serca, czyli śmiercią – sądzono. Na szczęście te czasy mamy już za sobą, a nowoczesna kardiologia pozwala na ratowanie wielu milionów chorych serc. Choć, jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz w rozmowie z Anettą Chęcińską, podstawą działania każdego lekarza, także kardiologa, powinna być medycyna stylu życia, bo przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Tak oczywista w teorii profilaktyka w praktyce jednak już oczywista nie jest. „Bo ludzie są grzeszni” – wyjaśnia profesor i trudno mu nie przyznać racji. Kiedy na początku roku kupiłam karnet do siłowni, pierwsza wizyta mnie przeraziła. Już w szatni trudno było znaleźć wolną szafkę, a w sali ze sprzętem do ćwiczeń polowałam na bieżnię i rowerek. Gdy jednak powiedziałam o swoich wątpliwościach trenerowi – że może lepiej ograniczyć sprzedaż karnetów, skoro potem trzeba ćwiczyć w tak niekomfortowych warunkach – ten zaśmiał się i zapewnił, że w lutym sytuacja się zmieni. Wiedział, co mówi. Noworoczne postanowienia o naszym zdrowszym stylu życia często mają krótki żywot. Niestety, wiem to także ze swojego doświadczenia…

W tym kontekście bowiem ważne jest także wkładanie serca w to, co się robi. Jeśli znajdziemy takie formy aktywności, które będą nam sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję, mamy gwarancję, że ich nie porzucimy. A wtedy zyska nasze serce. Prezes ORL Artur Drobniak w swoim felietonie podkreśla, że Komisja Sportu ORL w Warszawie podejmuje wiele inicjatyw, których celem jest przywracanie równowagi między życiem a pracą oraz profilaktyka zdrowotna. Warto z tej oferty skorzystać i wybrać coś w sam raz dla siebie. Lekarze też muszą dbać o swoje zdrowie i serce.

Tymczasem moje serce mocniej bije – ten numer „Pulsu” bowiem jest dla mnie wyjątkowy, bo pierwszy. Witam Państwa jako nowa redaktor naczelna i zachęcam do lektury wszystkich artykułów. Merytoryczni, wnikliwi i inspirujący autorzy oraz rozmówcy sprawiają, że „Puls” naprawdę czyta się z sercem.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum