20 września 2024

FELIETON WICEPREZESA: Jak izba, to (nie) tylko w Warszawie

To parafraza tytułu znanej nam wszystkim piosenki Ireny Santor. Wydaje mi się jednak, że warto w ten sposób przypomnieć, iż aktywność Okręgowej Izby Lekarskiej wykracza daleko poza stolicę. Dobrym przykładem jest działalność Delegatury Radomskiej.

tekst KAROL STĘPNIEWSKI, wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący Delegatury Radomskiej

Zdecydowana większość członków naszego samorządu mieszka i pracuje w Warszawie lub w pobliżu. Najbardziej zainteresowani są zatem działalnością izby w stolicy. Tu można załatwić wszystkie sprawy administracyjne, coraz więcej także internetowo, przez serwis e-Izba.

Natomiast dziś słów kilka o Radomiu. Zapraszam Was na swoistą wycieczkę do jedynej delegatury w strukturach OIL w Warszawie – Delegatury Radomskiej, która obejmuje działaniem południową część województwa mazowieckiego. Kiedyś było to województwo radomskie, po reformie administracyjnej z 1999 r. stało się częścią województwa mazowieckiego.

Nasza siedziba mieści się w pięknej kamienicy przy ul. Rwańskiej 16, w urokliwej części Miasta Kazimierzowskiego, jednej z najstarszych dzielnic Radomia. Sama historia delegatury jest interesująca. Izba w Radomiu została powołana na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy odradzający się samorząd lekarski decydował o kształcie okręgowych izb lekarskich. Radom stał się wtedy częścią Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie, skąd w 2000 r. trafiliśmy pod skrzydła Warszawy. Okazało się, że była to bardzo słuszna decyzja.

A czym zajmujemy się na co dzień? Tym samym, czym samorządowcy w Warszawie, tylko na mniejszą skalę i w ograniczonym zakresie. Myślę, że można to porównać do głównej siedziby banku i jego filii. Jesteśmy filią największej okręgowej izby lekarskiej w kraju. I jesteśmy z tego dumni! Załatwiamy większość typowych spraw administracyjnych. Wpisy i zmiany w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, przyjmowanie wniosków o wydanie Prawa Wykonywania Zawodu, wydawanie dokumentów na staż podyplomowy i późniejsze jego rozliczanie, przyjmowanie wniosków o pożyczki socjalne, zapomogi, odprawy pośmiertne oraz z okazji urodzenia dziecka. Nie starczy miejsca w tym felietonie, żeby wymienić wszystkie sprawy. Muszę jednak wspomnieć o szkoleniach organizowanych dla lekarzy i lekarzy dentystów. Nasza oferta rośnie i jestem przekonany, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Część szkoleń organizujemy wspólnie z komisjami działającymi przy ORL w Warszawie i z lokalnymi oddziałami towarzystw naukowych znajdującymi się na terenie Delegatury Radomskiej.

Działalność administracyjna i szkoleniowa to nie wszystko. Stałym i ważnym elementem aktywności delegatury są imprezy integrujące środowisko lekarskie. Wspieramy członków izby w realizacji pasji oraz tych dbających o aktywny tryb życia. W Delegaturze Radomskiej stale spotykają się lekarze seniorzy, młodzi adepci naszej profesji i lekarze dentyści. Jest też całe grono lekarzy zainteresowanych historią medycyny, kulturą, sportem. Owocem tych spotkań są m.in. lekarskie imprezy rodzinne, publikacje z zakresu historii medycyny, coroczny turniej tenisa ziemnego i nasze sztandarowe przedsięwzięcie – Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie. Bieg uliczny, w którym chętnie biorą udział lekarze z całej izby.

Warto dodać, że można aktywnie uczestniczyć w życiu delegatury, korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje (m.in. załatwiać sprawy administracyjne), bez stałej przynależności do niej. Jest to miejsce otwarte dla każdego lekarza i lekarza dentysty z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Zachęcam do kontaktu z nami i do odwiedzenia naszej siedziby. Każdego ugościmy z należnymi honorami. Zachęcam też do lokalnego działania na rzecz samorządu lekarskiego. Samorząd to my wszyscy!

Izba jest blisko lekarzy. Czasami bliżej, niż myślisz…