20 września 2024

IZBA BLIŻEJ LEKARZY: List intencyjny

Przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Fundacji Ronalda McDonalda oraz Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Zielony Latawiec” podpisali dokument o współpracy. OIL w Warszawie i WUM z pozyskanego dofinansowania zapewnią pokrycie części przedszkolnego czesnego dla dzieci kadry medycznej. Placówka zlokalizowana będzie w Domu Ronalda McDonalda.

tekst MAŁGORZATA HNAT

foto: Michał Teperek / WUM

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W uroczystości uczestniczyli m.in. dr n. med. Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, prof. dr hab. Piotr Pruszczyk, prorektor WUM ds. nauki i transferu technologii, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski, p.o. rektor WUM, prof. Adam Jelonek, honorowy prezes zarządu Fundacji Ronalda McDonalda Polska, Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawczy fundacji, i państwo Bieleccy – przedstawiciele przedszkola „Zielony Latawiec”, projektu rodzinnego, który rozwijają od 2007 r. Placówka na WUM dla dzieci kadry medycznej będzie pierwszym przyzakładowym przedszkolem w ich działalności.

Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, dotyczące współpracy w zakresie organizacji przedszkola, jest realizacją jednego z punktów mojego programu wyborczego. Chodzi o to, aby przedszkola powstawały przy dużych ośrodkach pracy lekarzy. Traktuję to jako program pilotażowy. (…) Jeżeli inne jednostki kliniczne czy duże szpitale będą chciały otwierać takie miejsca przy swoich zakładach pracy, jako prezes ORL deklaruję pomoc w ich organizacji, a może nawet we współfinansowaniu – powiedział prezes Drobniak.

Zwrócił uwagę, że młode pokolenia dostrzegają potrzebę work life balance, aby jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi i uczestniczyć w ich dojrzewaniu oraz rozwoju. – Z całą pewnością położenie przedszkola w pobliżu miejsca pracy i elastyczne godziny odbioru pociech są wartością dodaną – podsumował prezes ORL w Warszawie.

Planujemy szybkie wdrożenie porozumień, aby już tej jesieni można było obniżyć koszt czesnego dla naszych pracowników oraz dla pracowników podmiotów leczniczych WUM. Myślę, że my, jako przedstawiciele uczelni, musimy patrzeć nie tylko na to, co się dzieje w godzinach pracy, ale także na to, co dzieje się poza nimi, i myśleć o szerokim wspieraniu ludzi – dodał prof. Pruszczyk.

Przedszkole integracyjne „Zielony Latawiec” mieści się na terenie Kampusu Banacha, przy ul. ks. Trojdena 2b, w części budynku Domu Ronalda McDonalda. Przeznaczone jest dla dzieci od 2. do 5. roku życia. Przewidziano w nim 30 miejsc.