30 września 2019

Stomatologia w szkole… nie tak prędko

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Na łamach wrześniowego numeru „Pulsu” podkreślałem rolę profilaktyki zdrowotnej. Zaznaczyłem również, że w środowisku stomatologicznym cieszymy się z zapowiadanego powrotu lekarzy dentystów do szkół i z zainteresowaniem przyglądamy się realizacji tego przedsięwzięcia. Jednak już przed pierwszym szkolnym dzwonkiem dostrzegaliśmy wiele nierozstrzygniętych kwestii związanych z organizacją opieki stomatologicznej nad uczniami. Niestety, mimo rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 jeden ze sztandarowych projektów Ministerstwa Zdrowia wciąż pozostaje na etapie przygotowań.

Dopiero 11 września 2019 ukazało się zarządzenie prezesa NFZ „zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne”, określające m.in. warunki finansowania stomatologii w szkołach. Wciąż pozostają do wyjaśnienia kwestie organizacyjne, z którymi będą musiały poradzić sobie dyrekcje placówek edukacyjnych, m.in. dotyczące miejsca, w którym opieka stomatologiczna nad uczniami będzie sprawowana (nie każda szkoła dysponuje gabinetem dentystycznym), zawarcia stosownych umów, transportu dzieci do lekarza dentysty, w przypadku, gdy będzie przyjmował poza terenem szkoły, opieki nad dzieckiem podczas wizyty, zgód rodziców na konkretne leczenie. To problemy, których nie rozwiąże się w ciągu kilku tygodni. Wydaje się, że sukcesem będzie, jeżeli uda się przeprowadzić proces organizacyjny w ciągu roku szkolnego. Być może dopiero 1 września 2020, a więc z rocznym poślizgiem, będziemy mogli powiedzieć, czy reforma się udała. Szkół, które mają zostać objęte opieką, jest 34 tys., a gabinetów stomatologicznych uprawnionych do tego zadania – około 7 tys. To niedużo, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia. Dzięki aktywności samorządów lokalnych w niektórych miejscowościach w Polsce opieka stomatologiczna nad uczniami w szkole już działa. Być może pozostałe samorządy powinny brać z nich przykład.

Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie popiera zasadność opieki stomatologicznej w szkole. Bezsprzecznie jest to działanie na rzecz poprawy zdrowia dzieci i młodzieży. Uważamy jednak, że objęcie uczniów opieką dentystyczną powinno być oparte na rzetelnych wycenach oraz dobrej współpracy MZ, NFZ i samorządów. Zapewni to zarówno komfort pracy lekarzowi dentyście, jak i najlepsze warunki leczenia pacjentom – w trosce o zdrową przyszłość społeczeństwa. Wiemy, że zadbanie o zęby i jamę ustną młodego pokolenia przyniesie korzyści w zakresie zdrowia każdego obywatela, ale i oszczędności pieniędzy wydawanych w przyszłości na leczenie. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum