5 października 2020

W telegraficznym skrócie – Mazowsze

Innowacyjna terapia

Profesorowie Krzysztof Bankiewicz i Mirosław Ząbek zastosowali po raz pierwszy innowacyjną terapię genową u pacjentki cierpiącej na zanik wieloukładowy. Leczenie ma na celu zatrzymanie choroby i poprawę jakości życia pacjentki. Lekarze przeprowadzili eksperymentalną operację wszczepienia genu do mózgu w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Profesorowie Bankiewicz i Ząbek wykonali już wiele innowacyjnych operacji genetycznych u dzieci z innymi rzadkimi schorzeniami. Ich dotychczasowe doświadczenia dają nadzieję na sukces leczenia.

Wsparcie młodych

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w podwarszawskim Piasecznie zapewni wsparcie młodym ludziom, do 21. roku życia, przeżywającym kryzysy psychiczne, a także ich rodzinom i bliskim. To kolejny ośrodek, który powstał z inicjatywy i w ramach modelu wypracowanego przez naukowców z Instytutu Psychologii UKSW pod dyrekcją dr. Tomasza Rowińskiego. Prorektor UKSW prof. Marek Michalski oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisali umowę dotyczącą dofinansowania placówki.

By lepiej operować

Ośrodek Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to jedyne w Polsce miejsce, w którym rezydenci i specjaliści chirurgii dziecięcej i ogólnej zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności z zakresu chirurgii minimalnego dostępu w warunkach symulacji. Dzięki unijnym dotacjom placówka została wyposażona w unikalne dwustanowiskowe symulatory wideochirurgii. Fundacja Polsat przekazała 150 tys. zł na remont pomieszczeń ośrodka.

Nowy oddział w Radomiu

Pododdział Otolaryngologiczny działający w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologii stał się odrębną jednostką. Od 1 września 2020 r. funkcjonuje jako Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej. Jego kierownikiem został prof. dr hab. n. med. Kamal Morshed.

Na działalność medyczną

Samorząd Mazowsza przekazał w formie darowizny nieruchomości starego szpitala w Ostrołęce miastu. Na działkach o łącznej powierzchni ponad 6,7 tys. mkw. znajduje się kilka obiektów, m.in. budynek główny szpitala. Na terenie ma być prowadzona działalność lecznicza związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne, m.in. pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum