23 września 2024

IZBA BLIŻEJ LEKARZY: Wręczenie skierowań na staż podyplomowy

12 września 2024 r. 809 lekarzy i 170 lekarzy dentystów odebrało w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego skierowania na staże podyplomowe.

tekst DOROTA LEBIEDZIŃSKA

Spotkanie rozpoczęło się krótką częścią oficjalną z udziałem przedstawicieli Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie – dr. n. med. Artura Drobniaka, prezesa ORL w Warszawie, i dr. n. med. Dariusza Paluszka, wiceprezesa ORL. Obecni byli również Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji Rejestracji i PWZ ORL, oraz lek. Małgorzata Terlecka-Maciejewska. Warszawski Uniwersytet Medyczny reprezentowali p.o. rektor prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski, prof. dr hab. n. med. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk oraz prodziekan tego wydziału prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek. Spotkanie prowadziła Iwona Dziedzic–Gawryś, dyrektor komunikacji i mediów OIL w Warszawie.

Na wstępie prezes ORL Artur Drobniak zwrócił się do stażystów:

To symboliczny moment początku waszej kariery lekarskiej. Za kilka lat będziecie wspominać tę chwilę z nutą satysfakcji. Będzie to droga pełna wyzwań. Intensywny okres, w którym będziecie mogli zastosować zdobytą wiedzę, ale też czas nowych przyjaźni i przyzwyczajania się do kultury pracy w jednostkach ochrony zdrowia. Nauczycie się pracować pod presją czasu i podejmowania decyzji. (…) Integrujemy środowisko lekarskie i wspieramy się nawzajem. Tutaj, w izbie,  możecie liczyć na pomoc prawną, doradztwo zawodowe oraz szeroką ofertę szkoleń i kursów specjalistycznych, które pomogą wam rozwijać kompetencje i umiejętności.

Następnie zebranych powitał p.o. rektor WUM:

Każdy z was przez lata studiów zdobywał wiedzę, doskonalił umiejętności i rozwijał pasję do medycyny. Praca, determinacja i poświęcenie przyniosły wam ogromny sukces, ale to, co najważniejsze, dopiero przed wami. Nie tylko techniczne umiejętności i wiedza będą waszym atutem, ale też empatia, troska i zrozumienie drugiego człowieka. Te cechy czynią z lekarza prawdziwego profesjonalistę.

Głos zabrał także wiceprezes ORL Dariusz Paluszek:

Witam państwa na nowej drodze życia. Od tego momentu zaczynacie pracować sami. Najbliższy czas to czas nauki samodzielnej pracy z pacjentem, człowiekiem, który przyszedł po poradę i szuka pomocy.

Na zakończenie dr Małgorzata Terlecka-Maciejewska powiedziała:

Nadszedł początek państwa wielkiej przygody, wymagającej odwagi, determinacji i pasji. Jako starsza koleżanka, mogę zapewnić, że stres i niepewność nie znikną. One są wpisane w tę podróż. Jednak pamiętajcie, że każda podróż wymaga pierwszego kroku. A wiem, że na to wyzwanie jesteście państwo gotowi.

O krótką wypowiedź poprosiliśmy Annę Grochowską, absolwentkę kierunku lekarskiego WUM, tegoroczną stażystkę w Szpitalu Wolskim:

Z prawdziwą ekscytacją myślę o najbliższych miesiącach, jest to zwieńczenie sześciu ciężkich lat nauki. Teraz możemy tak naprawdę przekuć tę wiedzę na pracę z pacjentem. Jest to wielkie wyzwanie, ale też satysfakcja. Jestem psychologiem, więc dla mnie medycyna jest nową ścieżką, która daje odmienną perspektywę. Patrzę z nadzieją w przyszłość.

W warszawskich szpitalach przygotowano 367 miejsc dla lekarzy, a w podmiotach prowadzących staż dla lekarzy dentystów – 152 miejsca. Natomiast na całym terenie działania OIL w Warszawie jest 846 miejsc stażowych dla lekarzy w szpitalach oraz 236 miejsc stażowych dla lekarzy dentystów.

Wszystkim stażystom zgromadzonym w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydano karty stażu podyplomowego, skierowania na staż podyplomowy, każdy otrzymał Kodeks Etyki Lekarskiej.