13 listopada 2018

Polska i Mołdawia

 

W październiku 2018 r. w Kiszyniowie, przy wsparciu m.in. OIL w Warszawie, zorganizowano konferencję „Nowości w medycynie” z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Republice Mołdawii oraz obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Stowarzyszenie sięga korzeniami pierwszego Kongresu Polonii Medycznej w Częstochowie, co podkreślano podczas spotkania.

Konferencję patronatem objęli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i ambasador RP w Republice Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk, dzięki czemu stała się wyjątkowym wydarzeniem. Wykłady dotyczyły zarówno historii towarzystw medycznych w Mołdawii i Polsce, jak i spraw stricte medycznych. Uhonorowaniem spotkania był koncert mołdawskich i polskich artystów w Filharmonii Narodowej w Kiszyniowie. Stanisław Karczewski zadeklarował m.in. ułatwianie lekarzom spoza UE pracy w Polsce.

W składzie delegacji OIL w Warszawie byli: dr Aleksander Pieczyński – członek ORL w Warszawie, prof. Mariusz Frączek – przewodniczący komitetu naukowego konferencji z zespołem II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej WUM, prof. Waldemar Kostewicz – prezes PTL, redaktor naczelna „Pulsu”. Aleksander Pieczyński w imieniu prezesa ORL dr. Łukasza Jankowskiego wręczył prezesowi Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Republice Mołdawii dr. n. med. Borysowi Dudzie okolicznościowy list i pamiątkowy sztych.

Obok zamieszczamy refleksje przewodniczącego komitetu naukowego konferencji prof. Mariusza Frączka. 

egw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum