13 listopada 2018

Połączenie szpitali klinicznych?

Plany konsolidacji trzech szpitali klinicznych:
Dzieciątka Jezus, kompleksu przy ul. Banacha oraz Szpitala Pediatrycznego przy ul. Trojdena, w jeden podmiot, przygotowywane od dłuższego czasu przez władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, niepokoją pracowników wszystkich trzech placówek.

Siedem związków zawodowych, zjednoczonych w jednej organizacji, a popieranych przez stowarzyszenia pacjentów, protestuje przeciwko konsolidacji. Poświęcona temu była kolejna już konferencja prasowa zorganizowana pod koniec października. Przedstawiciele związków uważają, że projekt konsolidacji jest zły, bowiem nie uwzględnia specyfiki szpitali, które nie tylko mają być jednostkami dobrze zarządzanymi, ale także dbać o bezpieczeństwo leczonych pacjentów. Zmiany organizacyjne, takie jak ograniczenie zakresu pracy laboratoriów, likwidacja niektórych zakładów (np. Zakładu Mikrobiologii w szpitalu przy ul. Lindleya), zredukowanie liczby pielęgniarek na dyżurach, powierzanie dyżurującym lekarzom dwóch lub trzech oddziałów, staną się bezpośrednim zagrożeniem tego bezpieczeństwa. Zupełnym kuriozum jest zmniejszenie nakładów na środki dezynfekcyjne. Projekt nie bierze pod uwagę konieczności przestrzegania zasad epidemiologicznych i farmaceutycznych.

Ponadto Szpital Pediatryczny jest najbardziej zadłużony i pracownicy dwóch pozostałych obawiają się, że dług ten spadnie także na nich. Natomiast związki zawodowe szpitala przy ul. Lindleya sądzą, że ich placówka jest w stanie sama zrestrukturyzować się i podźwignąć. 

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum